Igaühe looduskaitse ei nõuagi erilisi lisategevusi, pigem mõnede sisseharjunud tegevuste ärajätmist.
Kui õuepuudeks on õunapuud, vahtrad, kased, pärnad või mõned muud kiiresti kõdunevate lehtedega puud, peaksid lehed kevadeks üsna ise ära kaduma. Minu õuel kasvavad tammed ja kardan, et mul ikka kevadisest riisumisest pääsu pole, tamme lehtedel võtab kõdunemine mitu aastat. Viin nad käruga metsa alla kõdunema, sest lehtede põletamine on ju jällegi lisatöö.
Aga mida mõtlevad naabrid?
Öeldakse, et ilu on vaataja silmades. Mida on harjutud nägema enda ümber, on aga paraku pidevas muutuses. Kui kõrvalaed on veidi korratu, siis proovin seal näha pelgupaika elurikkusele, mitte laiska omanikku!
Takistuseks siin on nii mõneski asulas kehtivad võib-olla ülearu karmid heakorraeeskirjad. Tallinna heakorraeeskiri ütleb, et kinnistu omanik peab tagama haljastuse korrashoiu ja vältima kinnistu võsastumist. See kohustus ei takista küll mõõdukalt laisk olemist. Kuressaarlastest kinnistuomanikud peavad eeskirja järgi „tegema umbrohutõrjet, niitma muru ja rohu”. Tahaksin loota, et ka siin on tegelikult ruumi mõõdukale laiskusele.
Kõik need laiskusele kutsuvad mõtted on mul tulnud oma koduaias ja need mahuvad mõnusasti mõiste alla igaühe looduskaitse, kus meil igaühel on võimalus natuke elurikkuse hoidmisele kaasa aidata. Ja kas pole tore, et see looduse kaitsmine ei nõuagi mingeid erilisi lisategevusi, pigem mõnede tegevuste ärajätmist.