K, 7.12.2022

Pärandniitude taastamiseks saab taotleda loodushoiutoetust

maaelu.postimees.ee
Pärandniitude taastamiseks saab taotleda loodushoiutoetust
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Liigirikkas niit.
Liigirikkas niit. Foto: Keskkonnaamet

Hooldamata pärandniit muutub, seetõttu tuleb niitmise või karjatamise taasalustamiseks ning niidule omase elurikkuse taastamiseks teha eeltöid.

Kaitsealadel asuvate pärandniitude taastamiseks vajalike tööde tarvis pakub Keskkonnaamet rahalist tuge. Taotlus toetuse saamiseks tuleb esitada hiljemalt 12. septembriks.

„Erakordselt elurikkad pärandniidud pakuvad elu- ja toitumispaika paljudele haruldastele liikidele, aitavad säilitada põllumajandusmaa elurikkust ja maastiku mitmekesisust. Avatud elurikka põllumajandusmaastiku taastamine on võit mitmel tasandil,“ ütles keskkonnaameti peadirektor Rainer Vakra.

Avatud elurikka põllumajandusmaastiku taastamine on võit mitmel tasandil.

„Pikalt kasutusest väljas olnud pärandniidud vajavad üldjuhul majandamise alustamisel erinevaid taastamistegevusi. Olgu selleks puitunud pilliroo ja liigse puittaimestiku eemaldamine, mätaste purustamised või tüügaste ja kändude freesimised. Nende tööde tegemiseks pakubki Keskkonnaamet maaomanikule või rentnikule loodushoiutoetust,“ selgitas Vakra.

Toetust pakutakse kaitsealadel paiknevatele pärandniitudele keskkonnaministri määrusega paika pandud määrade järgi. Näiteks võsa eemaldamiseks pärandniidult on toetusmäär 1100 eurot hektari kohta, pilliroo eemaldamist toetab amet 250 euroga hektari kohta.

Niitudele, mida taastatakse kariloomade abil, saab toetust ka karjatara rajamiseks. Loodushoiutoetuse taastamiste tasumäärad, tingimused taastamise nõuetele ning taotluse vorm on leitavad Riigi Teatajas. Keskkonnaamet ootab 2022. aasta teise vooru loodushoiutoetuse taotlusi hiljemalt 12. septembriks.

  • Kui toetuse huvilisel tekivad küsimused, kas tema maal asuv niit on pärandniit, millist taastamistegevust see vajab ning millist loodushoiutoetuse tasumäära peaksin taotlema, saab abi Keskkonnaameti maahoolduse büroo kohalikult spetsialistilt.
  • Kontakti saamiseks võib pöörduda ka Keskkonnaameti klienditoe telefonil 662 5999 või e-posti aadressil info@keskkonnaamet.ee.
Märksõnad
Tagasi üles