K, 7.12.2022

Tõrva vald kutsub lastega peresid soodustingimustel Kagu-Eestisse kodu rajama

maaelu.postimees.ee
Tõrva vald kutsub lastega peresid soodustingimustel Kagu-Eestisse kodu rajama
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Tõrva avas täna koduprogrammi, mille abil saavad pered üle Eesti soodustingimustel soetada elamupinna Tõrvas.

Tõrva vald avas noorte perede koduprogrammi, mille abil saavad lastega pered üle Eesti soetada soodustingimustel kõikide kommunikatsioonidega kinnistu oma kodu ehitamiseks.

Tõrva noorte perede koduprogrammi avasid Tõrva vallavanem Maido Ruusmann, maaeluminister Urmas Kruuse ning põline tõrvakas, odaviskaja Magnus Kirt, kellele kingitakse uues elamurajoonis esimene krunt. Koos paigaldati elurajooni detailplaneeringu kohale viidapost, mis märgib, kui käe jala juures on kool, lasteaed, järverand, staadion, valgustatud matka- ja suusarajad ning kõik muu pereeluks vajalik väljaspool suurlinna.

Tõrva vallavanema Maido Ruusmanni sõnul näitas uuringufirmast Norstat tänavu aasta alguses tellitud küsitlus, et üle poole vastanud Eesti elanikest tõdeb, et inimeste huvi linnakorterist maale kolida on viimastel aastatel tõusnud. Kuid unistus on jäänud ellu viimata, kuna kinnistu soetamiseks ja maja ehituseks napib rahalisi vahendeid ning pangast on maale kodu soetamiseks raskem laenu saada.

Tõrva vald töötas lahendusena välja noorepere koduprogrammi koos detailplaneeringuga linna rohepiirkonnas, et teha kvaliteetne elukeskkond väljaspool suurlinna noortele peredele majanduslikult kättesaadavaks. „Uude elamurajooni on enim oodatud lastega pered - iga leibkonna lapse pealt saab kinnistu võõrandada soodsama hinnaga,“ lisas Ruusmann. Avalduste esitamine ja kinnistuste broneerimine algab 26.08 kell 12.00 tuletorva.ee portaalis.

Maaeluminister Urmas Kruuse toob välja võimaluse taotleda kinnistule maja ehituseks kaaslaenu Maaelu Edendamise Sihtasutuse (MESi) pilootprojektist, mis käivitus eelmise aasta lõpus maaeluministeeriumi ettepanekul.

Peamiseks probleemiks on seni olnud keskustest kaugemal asuva kinnisvara madal turuväärtus ja sellest tingitud lisatagatiste nõuded laenu saamisel.

„Peamiseks probleemiks on seni olnud keskustest kaugemal asuva kinnisvara madal turuväärtus ja sellest tingitud lisatagatiste nõuded laenu saamisel. Ka siinses elamurajoonis saab abi maja ehituseks MES-ilt,“ sõnas Kruuse. „Tõrva noorepere koduprogramm on märgiline regionaalarengu initsiatiiv, mis loob reaalsed võimalused toetada piirkondlikku elu ja ettevõtlust. Tunnustan Maido Ruusmanni igati väärt programmi ellukutsumise eest.“

Ruusmann lisas, et kodu rajamisel ja eriti perega kolimisel on vaja juurde terviklikku elukeskkonda. See on põhjus, miks viimase viie aasta jooksul on eriti intensiivselt investeeritud Tõrva taristusse, ehitatud spordi- ja veekeskused, valgustatud matka- ja suusarajad, renoveeritud koolid ja lasteaiad, kusjuures lasteaiakoht on elanikele tasuta. Tõrva gümnaasium paistab silma heade õpitulemustega, olles eelmisel aastal eksamitulemuste poolest Kagu-Eesti parim.

„Ainult betoonist ei piisa hea elukeskkonna loomiseks, vaja on kogukonda ja häid inimesi. Tänu sellele on meie lapsed ja noored saanud tuua koju piirkonna parimad riigieksamite tulemused ning olla edukad muusika-, leiutamise ja filmitegemise võistlustel,“ märkis Ruusmann ja lisas, et noorepere programm aitab luua uusi töökohti ja leida häid töötajaid piirkonna nimekatele ettevõtetele.

Vallavanema sõnul on viimaste aastate jooksul on leidnud omale kodu Tõrvas mitte ainult inimesed, vaid ka ettevõtted. „Vald annab omalt poolt tuge ettevõtluse arendamiseks kui ka alustamiseks,“ märkis ta ja tõi näitena Chaga Health tootmise ületoomise Tõrva mõned aastad tagasi.

Esimene noorepere piirkonna kinnistu kingitakse Tõrva valla poolt 2019. aasta maailmameistrivõistlustelt hõbemedali toonud põlisele tõrvakale, Eesti odaviske rekordimehele, Magnus Kirdile, kes ehitab sinna oma uue kodu. „Head Eesti pered, tulge mulle naabriks!“ teeb Kirt üleskutse Eesti peredele leida omale kodu Tõrvas, kus on loodud kõik võimalused sportlikuks eluviisiks.

Vanamõisa järve vahetus läheduses olevale alale saab püstitada 24 üksikelamut, neist 17 elamupinda läheb võõrandamisele noore pere programmi raames ning neljale krundile korraldatakse elektrooniline enampakkumine.

Tõrva vald rajab alale 2023. aasta lõpuks alale vajalikud kommunikatsioonid. Parema elukeskkonna loomiseks on kinnistute vahele kavandatud rohealad ja mänguväljak. Lisaks on Ruusmanni sõnul planeeritud põhjanurgas võimalus külaplatsi rajamiseks, kus kogukond saab ühiseid koosviibimisi korraldada. 120 m kaugusele jääb Vanamõisa järv ning kuurortlinna rand, piirkonna kõrval lookleb jõgi.

Noorepere programmi toel saab kinnisvarahindaja kehtestatud turuhinnast iga leibkonna alaealise lapse kohta soodustust. Esimese lapse pealt 3000 eurot ning iga järgneva lapse osas lisaks 1000 eurot. Maksimaalne soodustuse suurus on 5 000 eurot kinnistu kohta. Kinnistuid saavad osta isikud, kelle vanus on kuni 45 aastat.

Noorte perede programmi raames kinnistu ostnud isikul on kohustus 5 aasta jooksul ostu-müügi lepingu sõlmimisest valmis ehitada kinnistule elamu ning saada kasutusluba. Taotleja alaline ja registrijärgne elukoht peab olema hiljemalt kasutusloa väljastamisel Tõrva vald.

Avalduste esitamine kinnistutele algab 26. augustil kell 12 tuletorva.ee portaalis.

Märksõnad
Tagasi üles