Maamaja soetamisel tuleb üles leida ka tema varjatud puudused, sest nendega kaasneb vastutus. Pärijad ei tea tihti päranduseks saadud vana maja puudustest midagi ega taha nende eest ka vastutada. „Sageli saadakse sellest aru alles lepingu sõlmimise ajal,” mainis Arco Vara finantsharidusega maakler Terje Võrk.
Järelmaksuga maamaja ostmine eeldab suurt sissemakset
Kõik vanemad majad vajavad remonti ja isegi sellised, kus alles äsja on sees elatud, nooremale põlvkonnale ülevõtmiseks ei sobi. „Soovitakse avada seinad palgini, paigutada põrandakütet jne, et teha maamajast päris kodu, mitte suvila. Seetõttu on remondivajadus suurem, kui see oleks olnud varem,” rääkis Võrk.
Turul on siiski jätkuvalt maju, kus on suur töö ära tehtud, remonditud ja sisekujundatud, kuid siis on isu otsa saanud ja soovitakse midagi muud. See vara on muidugi kallim, kuna vastab enamiku ostjate ettekujutusele maamajast.
Praegu otsitakse Võrgu sõnul üha enam suuri ja privaatseid kinnistuid, kuid pakkumises on rohkem maksimaalselt kahe hektari suuruse tükiga majaümbruse maad, kust mets ja põllumaa on juba varem eraldi maha müüdud.
Kehvas kohas ja kehvas seisukorras maamajal aga, kus puudub elekter, vesi ja kanalisatsioon, piirab ostu laenu ja järelmaksu võimaluse puudumine, kuna ostetav vara pole vaadeldav koduna.