Hiidlased meelitavad terve Eesti kohvikusse

maaelu.postimees.ee
Copy
35 kodukohviku seas on tuntud tegijaid ja ka neid hiidlasi, kes avavad kohviku esimest korda.
35 kodukohviku seas on tuntud tegijaid ja ka neid hiidlasi, kes avavad kohviku esimest korda. Foto: hiiumaa.ee/

4.–6. augustini avavad hiidlased taas oma aiaväravad ja südamed, et toita ära terve saar ja mandrimaagi. Kolme päeva jooksul avatakse üle Hiiumaa 35 eriilmelist kodukohvikut, kus pakutakse suurepäraseid maitseid, kultuuri, kirjandust ja tegevusi tervele perele.

Et 2022. aasta on Hiiumaa kirjanduse aasta, pakutakse sel korral lisaks söögile ja joogile ka kamaluga vaimutoitu ja mekitakse kirjandusvürtsi. Kohvikutest võib leida nimekaid kirjanikke, kirjastajaid, luuletajad ja lisaks kõigile teistele ka kurikuulsaid raamatutegelasi.

Nii näiteks loevad Suuresadama «Traalikohvikus» parimate kalasöökide kõrvale ja meeli paitava merekohina taustal oma aegumatut luulet Paul-Erik Rummo ja Viiu Härm.

Laukal avab oma laekad kurikuulus «Randröövel», kes on lugejaile tuttav Herman Sergo sulest. Selles kohvikus keeratakse aeg tagasi krahviajastusse ja räägitakse kunagise Hiiumaa valitseja krahv Otto Reinhold Ludwig von Ungern-Sternbergi uskumatutest tegemistest siin ja sealpool merelaineid.

Kõplased aga on koguni otsustanud üheks õhtuks külavahele tuttuue raamatukogu kokku klopsida. «Küla keskele loodavasse raamatukokku tuuakse oma koduriiulitest head ja huvitavat, mida saab kohvikutesse kaasa võtta, no et mingil juhul igav ei hakkaks,» muigab Kõpus asuva kodukohviku «Sepa Sumin» korraldaja Svetlana Reinmets.

«Kõplased otsustasid kohvikutepäeva abil laiskust ravida. Kuna üksinda ei viitsinud kohvikut teha, pandi pead kokku ja utsitati üksteist tagant. Nii sai kokku kolm kohvikut, mida külavahele uudistama minna. Koos sai loodud ka selline menüü, et kordusi ei oleks – nii saab ühe kohviku letist vokki, teises liha, kolmandast snäkki ja kokteili. Saab ka torte, mis puusale liigselt kilosid ei lisa,» kirjeldas Sveltana nende ühist ettevõtmist.

35 kodukohviku seas on tuntud tegijaid oma headuses kui ka neid hiidlasi, kes on just sel aastal härjal sarvist haaranud ja avavad kohviku esimest korda. Nii näiteks teeb esimest korda kodukohviku pidamises käe valgeks tubli nelja lapse ema Reeni Metsküla, kelle pannkoogikohvik «Krõll» ootab väikseid ja suuri külalisi Käinas.

«Olen kodukohviku pidamise mõtet keerutanud aastast aastasse lausega, et küll järgmisel aastal teeme. Nii juba mitu aastat. Kuna nüüd sain enda kõrvale tugeva, heasüdamliku ja ülimalt positiivse ellusuhtumisega naabrinaise, andis tema viimase tõuke. Otsustasime, et teeme koos ära! Meid on õnneks õnnistatud ka suure hulga ülilahedate sõpradega, kes selle parimas mõttes hullusega kaasa on tulemas.»

  • Üle-eestiline kodukohvikutepäevade traditsioon on alguse saanud Hiiumaalt Kärdlast, kohvilähkrite sünnikohast.
  • Vaata «Hiiumaa kodukohvikute päevad 2022» infot siit. 
  • «Hiiumaa kodukohvikutepäevad 2022» korraldaja on Hiiumaa turismiklaster koostöös Hiiumaa vallaga.
Tagasi üles