Energiaettevõte loob putukatele drive-in-esindusi

maaelu.postimees.ee
Copy
Pilootprojektis osalevad tanklad tunneb ära spetsiaalse märgise järgi.
Pilootprojektis osalevad tanklad tunneb ära spetsiaalse märgise järgi. Foto: Alexela

Alexela alustas oma 20 teenindusjaamas haljastusprojektiga, mille eesmärk on toetada elurikkust ja looduslikku mitmekesisust soosivat lähenemist.

Pilootprojektis osalevate tanklate haljasalad saavad putukatele drive-in-esindusteks, mis tähendab, et tanklaid ümbritsevaid rohealasid ei niideta rohkem kui kaks korda aastas.

“Küsimus pole suurtes tiigrihüpetes, mõistlik on käia tihedate tibusammudega, et me evolutsioon oleks igatunnine ja igapäevane,“ sõnas energiaettevõtte AS Alexela tegevjuht Aivo Adamson ettevõttes alustatud elurikkuse projekti kohta. Ta lisas, et ühekorraga maailma mõistatusi ära ei lahenda, see on selge, kuid tähendas muutuste juhtimise olulisust.

“Miks me rohelisusega tegeleme – põhjus lihtne. Et olla edukas, tuleb olla jätkusuutlik. Seda saab olla siis kui keskkond sinu ümber säilib ja muutused ei põhjusta kahju. Juba mõtteviis, kuidas tänases muutuvas keskkonnas hakkama saada loob uuenduslikkust," lisas ta.

Alexela keskkonnajuht Terje Luure sõnas, et elurikkuse propageerimine on loogiline jätk teistele Alexela keskkonnahoiualastele tegevustele. „Kuna Alexela on esmatarbe teenuse osutaja, on meie jaamade külastatus ja kokkupuutepunkt sõnumi leviks laiaulatuslik. See omakorda võimaldab teadvustada laiemalt kaasaegset, keskkonda säästvamat ning liigirikkuse levikut soosivat lähenemist ka väiksemate haljas- ja rohealade vaates,“ lausus Terje Luure.

Pilootprojektis osaleb Alexela 39 teenindusjaamast 20. Kõigis, ka pilootprojektis osalevates 20 teenindusjaamas, jäävad kehtima ohutusnõuded niitmistingimustele. Selleks on niitmisperioodil igakuist niitmist vajavate kütusemahutite, täitekastide, tankurite ümbrused 1,5 m ulatuses ja ohutusvallide nõlvad külgedelt ning pealt.

Elurikkuse projekti rohealasid niidetakse pärast õitseperioodi lõppu ja lehtede langemise ajal. Pilootprojekti eesmärk on panustada kohalikes kogukondades elurikkama looduskeskkonna ja putukakoosluste tekkesse.

  • Pilootprojekt on jagatud nelja etappi, viieaastalise kestvusega lumest lumeni.
  • Piloodis osalevad kogukondlikud teenindusjaamad on: Harjumaal kaheksa kohvik-poe ja automaatjaama roheala (Riisipere, Peterburi tee, Väo, Jüris kaks kohta, Kuusalu ja Haru tee), Lõuna-Eestis Tartumaal Laeva ja Riiamäe kohvik-poodide roheala, samuti Otepääl, Jõgeva maakonnas Põltsamaa kohvik-pood, Haapsalus kaks kohta, Pärnumaal Halinga, Saaremaal Orissaare kohvik-poe roheala ja Muhus asuva Alexela automaatjaama roheala.

Elurikkuse projektis osalevad tanklad tunneb ära vastava märgistuse järgi. Nimelt on loodud tähised, mis viitavad niitmata aladel putukate drive-in-esindusele. Kokku on projektis osalevate teenindusjaamade niitmata jäetav rohealade kogupind 38 220 ruutmeetrit.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles