T, 29.11.2022

Üraskite arvukus on soojade ilmadega suurenenud: teine laine on tulekul

maaelu.postimees.ee
Üraskite arvukus on soojade ilmadega suurenenud: teine laine on tulekul
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kuuse-kooreüraski käigud puul.
Kuuse-kooreüraski käigud puul. Foto: Jüri Pere

Keskkonnaagentuuris ja Riigimetsa Majandamise Keskuses (RMK) kogutud andmed kuuse-kooreüraski lendluse kohta näitavad, et intensiivne tegevus hakkas pihta mai alguses. Üraskile sobivad soojad ilmad on nende arvukust suurendanud.

Hoogne lendlus kestis praktiliselt terve mai kuu, pidurdudes veidi juuni esimesel nädalal ning pöörates seejärel taaskord tõusuteele. Keskkonnaagentuuri metsaosakonna peaspetsialist Merit Fjodorovi sõnul oli üraskite arvukus jaanipäeva nädalal mõnevõrra madalam, ent hakkas siis taas suurenema.

„Kui mais sattusid püünistesse talvitumiskohtadest väljunud üraskid, siis juunis nägime valdavalt juba haude rajanud ja uue pesakonna rajamiseks sobivat paika otsivaid putukaid. Pärast jaanipäeva olid enamuse vaatlusaluste püünispuude koore all kuuse-kooreüraski nukud ning mõni noormardikas,“ selgitas peaspetsialist.

Pärast jaanipäeva olid enamuse vaatlusaluste püünispuude koore all kuuse-kooreüraski nukud ning mõni noormardikas.

Kuuse-kooreüraski arenguks soodsate ilmade püsimise korral algab juunis koorunud noormardikate lendlus ja üraski teise põlvkonna haude rajamine juuli teises pooles või kuu lõpus.

Seoses teise põlvkonna tulekuga palub amet metsaomanikel jätkata kuuse-kooreüraski tõrjega.

Märksõnad
Tagasi üles