K, 7.12.2022

Ühisavaldus: taimekaitsevahendite kasutamist tuleb vähendada õiglaselt

maaelu.postimees.ee
Ühisavaldus: taimekaitsevahendite kasutamist tuleb vähendada õiglaselt
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Taimekaitsetööd.
Taimekaitsetööd. Foto: Elmo Riig

Eesti, Läti, Leedu, Tšehhi, Ungari, Poola, Slovakkia, Rumeenia ja Horvaatia põllumajandusorganisatsioonid saatsid Euroopa Komisjonile ja Euroopa Parlamendile ühispöördumise, mis puudutas Euroopa Komisjoni poolt avaldatud kava taimekaitsevahendite kasutamise vähendamise kohustuste seadmisel.

Kirjale alla kirjutanud üheksas riigis on taimekaitsevahendite kasutamine Euroopa Liidu lõikes üks väiksemaid.

Strateegiast „Talust taldrikule“ lähtuvalt võtab Euroopa Komisjon täiendavaid meetmeid, et vähendada keemiliste taimekaitsevahendite kasutamist ja riski 50% võrra ning ohtlikumate taimekaitsevahendite kasutamist 50% kogu ELis aastaks 2030. Strateegias märgitakse, et liikmesriikidel on erinevad lähtekohad ja suured erinevused taimekaitsevahendite kasutamisel ning sellega tuleks uute reeglite ja vähendamise kohustuste seadmisel arvestada.

„Eestis toodetud toit on väga puhas ja kvaliteetne ning paistab positiivselt silma, sest on Euroopa Toiduohutusameti objektiivsete seiretulemuste järgi üks maailma puhtamaid. Eurostati viimaste andmete järgi on Eesti euroliidu viie kõige vähem taimekaitsevahendeid kasutava riigi hulgas. Eestis on näiteks turustatud taimekaitsevahendite kogus põllumajandusmaa hektari kohta võrreldes Hollandiga ligi seitse ja võrreldes Hispaaniaga üle nelja korra väiksem. Need on riigid, kust siia imporditud toit tihtilugu pärineb,“ kommenteerib ühispöördumise tausta Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse esimees Roomet Sõrmus.

Sõrmuse sõnul on taimekaitsevahendite säästlik kasutamine väga oluline nii toiduohutuse kui keskkonnahoiu seisukohalt. „Seetõttu ongi tähtis kasutada integreeritud taimekaitse võtteid, viljavaheldust ja täppistehnoloogiaid, mida Eesti põllumehed üldjuhul ka teevad. Samas soovib Euroopa Komisjon Eestile panna täiesti ebaõiglase vähendamise kohustuse taimekaitsevahendite kasutamisel, mille saavutamine on meie niigi madalat kasutuskoormust arvestades väga keeruline,“ selgitas koja juht.

Üheksa riigi põllumajandusorganisatsioonide esindajad peavad ühispöördumises väga oluliseks, et Euroopa Komisjon täidaks oma lubadusi võtta vähendamiskohustuste seadmisel arvesse liikmesriikide erinevaid lähtekohti.

Kõik nimetatud riigid kasutavad taimekatisevahendeid hektari kohta ELi keskmisest madalamal määral.

Kui komisjoni ettepanekud ellu rakendada, siis peaksid paljud liikmesriigid taimekaitsevahendite kasutamist vähendama tasemele, mis on alla ühe kilogrammi või isegi alla 0,5 kilogrammi toimeainet hektari kohta. Selliste vähendamise kohustuste seadmine halvaks täielikult meie riikide põllumajandustootjate konkurentsivõime võrreldes paljude Lääne-Euroopa riikide ja muu maailmaga.

Pöördumisele allakirjutanud kardavad, et see muudaks meid sõltuvaks impordist ja meie riikide toidujulgeoleku tagamine satuks ohtu. Euroopa Komisjoni eelnõu diskrimineerib ja karistab meie liikmesriike ebaproportsionaalses mahus.

Loe pikemalt pöördumisest siit.

Märksõnad
Tagasi üles