Põllumajanduse ärifoorumil kõneldakse hetkeolukorra kitsaskohtadest

maaelu.postimees.ee
Copy
Roomet Sõrmus
Roomet Sõrmus Foto: Tairo Lutter

Reedel, 3. juunil algusega 10 korraldab Põllumajandus-Kaubanduskoda (EPKK) konverentsi “Põllumajanduse ärifoorum 2022 – uus reaalsus majanduses”, kus on osalemas juba üle 200 huvilise. Kohtutakse VSpa Hotelli konverentsikeskuses.

Muutunud geopoliitiline olukord on mõjutanud tugevalt põllumajanduse- ja toiduainetööstuse sektorit. Kadunud on Vene ja Valgevene turuosa, paljud partnersuhted on katkenud, tühistatud on lepingulisi kokkuleppeid ning saamata raha jääbki suure tõenäosusega laekumata. Kõik see mõjutab omakorda ettevõtete müüginumbreid. Siia lisandub veel sisendhindade tugev tõus, mis veab üles ka põllumajandussaaduste ja toiduainete hinnad, mille omakorda peab kinni maksma lõpptarbija. Võib öelda, et olukord on 2022. aasta suvel kõike muud, kui roosiline. See kõik paneb põllumajandustootjad suure surve alla.

Konverentsi moderaator, EPKK juhatuse esimees Roomet Sõrmus ütles, et ärifoorumil saavad osalejad kuulata oma ala tippekspertide analüüse olukorrast ja saada teadmisi, kuidas uutes oludes targalt majandada ja ettevõtluse riske paremini juhtida.

EPKK nõukogu esimees Sivar Irval räägib põllumajandussektori ettevõtete katuseorganisatsiooni nimel, mida koda saab sellises kriisiolukorras teha ja milliste Euroopa Liidu otsuste valguses tuleb oma tegevusi keskkonnasõbralikumaks muuta.

Hiljutine uudis pea 19 protsendisest inflatsioonist on Eestis raputanud tarbijaid ja raske on prognoosida kui palju muutuvad sügiseks energiahinnad. Rahandusministeeriumi makromajanduse talituse analüütik Madis Aben räägib blokis „Arengud majanduses“ Eesti majanduse hetkeseisust ja vaatab statistikas esitatud numbrite taha.

Üha enam on hakatud rääkima sõja mõjudest Eesti majanduse rohepöördele ja sellel teemal esineb Riigikantselei rohepoliitika koordinaator Kristi Klaas. Euroopa Parlamendi liige Riho Terras analüüsib, millised on põllumajanduse väljakutsed praeguses julgeolekuolukorras.

Ärifoorumi keskse osa moodustavad ettevõtjate kogemuslood, mis koonduvad ühise nimetaja „Uus reaalsus põllumajandusturgudel“ alla.

E-Piim Tootmine AS juhatuse esimees Jaanus Murakas on veendunud, et piimatootmise ja töötlemise juures on ülioluline vastata ning vormistada rahvusvahelisi kvaliteedisertifikaate – kõik see aitab piimatootjaid välisturgudel oma tooteid paremini müüa.

HKScan Estonia AS kvaliteedijuht Priit Dreimann avab lihatootmise ja töötlemise tagamaid.

Teraviljakasvatuse ja viljaäri suurt pilti annab edasi põllumeeste ühistu KEVILI nõukogu esimees, Crocus OÜ juht Andres Oopkaup.

Ärifoorumi viimase, kolmanda osa võtab enda alla tootmissisendite blokk ja seal otsitakse vastuseid küsimusele „Kuidas saada hakkama kasvavate tootmiskuludega?“

Yara Eesti juhataja Marek Linnutaja räägib kuulajatele, mis toimub väetiseturul ja samale küsimusele söödaturu kohta otsib vastuseid Alltech Eesti juhataja Pilleriin Puskar.

Konverentsi viimase ettekande teeb Wihuri Agri tegevjuht Kristjan Ruusamäe, kes annab ülevaate sellest, mis toimub põllumajandustehnika turul.

  • TASUTA konverents toimub MAK 2014-2020 meetme „Teadmussiirde pikaajaline programm põllumajanduse, toidu ja maamajanduse tegevusvaldkonnas“ raames.
  • Rahastamisallikas: Euroopa Maaelu Põllumajandusfond (EAFRD).
Kommentaarid
Copy
Tagasi üles