2021. aastal peatas Tallinna Halduskohus kevadise haneliste heidutusjahi. Kohus põhjendas, et seni pole piisavalt teadusandmeid, mis kinnitaksid sellise heidutusviisi tõhusust.
Selle lünga täitmiseks telliski Keskkonnaamet mitmeaastase võrdlusuuringu, mis eeldab eri osapoolte, nende seas põllumeeste ja ornitoloogide toetust.
Mitmeaastane uuring põhineb uuringukavale, mille koostamisel on arvestatud ka välisriikide uuringuid, tegevuskavasid ja haneliste heidutamise kogemusi.
„Paljud uurijad on rõhutanud, et kuna ka kõige efektiivsemad heidutusviisid ei vähenda lindude arvukust uuritud aladel täielikult ja igaveseks, siis on kõige tõhusam kombineerida eri heidutusviise ja kasutada neid vaheldumisi,“ sõnas Keskkonnaameti looduskaitse peaspetsialist Tõnu Talvi.
Rändlindude kahjustuste vältimiseks soovitab Keskkonnaamet põllumeestel kasutada erisuguseid visuaalseid või helilisi peletusvahendeid – näiteks peegleid, tuulerattaid, lehvivaid linte, õhupalle, erinevaid helitekitajaid, aga ka põlluserva või keskele viidud sõidukeid, hernetonte jms. Iga hektari põllumaa kohta tuleb paigutada vähemalt 4 peletusvahendit.
Põllule saabunud rändlinde on mõistlik peletada regulaarselt, nii on peletamine kõige tõhusam. „Põllul toituvad linnud pelgavad läheduses liikuvat inimest. Loomulikult tuleb lindude heidutamisel kogu rändeperioodi jooksul olla järjekindel ja võimalusel varieerida eri heidutusviise, peletite asukohti ja heidutamise aega,“ ütles Keskkonnaameti looduskaitse peaspetsialist Tõnu Talvi.
Põllul toituvad linnud pelgavad läheduses liikuvat inimest. Loomulikult tuleb lindude heidutamisel kogu rändeperioodi jooksul olla järjekindel ja võimalusel varieerida eri heidutusviise, peletite asukohti ja heidutamise aega.
Uuringu käigus võib Harjumaal Ida-Harju jahipiirkonnas Pirita ja Jägala jõe vahel selgelt piiritletud alal ja kokku lepitud meetoditel hanelisi ka letaalselt heidutada nende põllumeeste põldudel, kellega on vastavad kokkulepped sõlmitud. Nimetatud alal tohib 2. maist kuni 16. maini uuringu käigus surmata kokku kuni 150 hanelist – rabahane, suur-laukhane, kanada laglet või valgepõsk-laglet.