Emade tähtsusest on emadepäeva eel tavaliselt rohkem juttu. Nii ka Maa Elus. „Emad on pere a ja o,” kinnitab ka Valmar Lutsar, kes igal aastal kasvatab tuhatkond ema.
Emadekasvatus saadab peredesse tuhandeid emasid
Jah, lugesite õigesti. Tuhatkond ema. Mullune aasta mesinik ning Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskooli mesinduse eriala juhtõpetaja toimetab koos Rain Kärgenbergiga Võrumaal ettevõttes Emadekasvatus OÜ, kus nad kasvatavad itaalia tõugu mesilasemasid. Täpsemalt Soomes aklimatiseerunud itaalia emasid, sest mõlemad töötasid pikalt Soomes, kus emadekasvatamisega algust tehti. „Korralik mesilasema on pere a ja o. Ilma mesilasemata on pere määratud hukule,” rõhutas Lutsar.
Kui keeruline aga on emadekasvatus? „Kõik asjad tuleb teha väga õigel ajal ja väga täpselt, siis on ta lihtne,” muheles ta. Kuid kõike õigele ajale ajastada päris elus nii lihtne polegi, sest enamik mesindust õppijaid tahavad ka selle oskuse kindlasti selgeks saada, aga paljudel see alguses ebaõnnestub. „Mesilaspere ja selle toimimine on üsna keeruline. Aga väga-väga huvitav,” kinnitas ta.
Igast vaglast võiks saada ema
Kuidas see siis käib? Õige aeg mesilasemade kasvatamisega alustada on Lutsari sõnul võilillede või õunapuude õitsemise ajal ehk õige pea algamas. Kõik algab vageldamisest ehk vaklade võtmisest perest, mida on mitu aastat ja erinevate ilmastikutingimuste ajal jälgitud.