N, 1.12.2022

Talumaja katuse korrastamiseks saab taotleda toetust

maaelu.postimees.ee
Talumaja katuse korrastamiseks saab taotleda toetust
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Talu Läänemaal. 2021. aasta toetuse abil restaureeritud katus.
Talu Läänemaal. 2021. aasta toetuse abil restaureeritud katus. Foto: Erakogu

14. veebruaril avaneb väärtusliku taluarhitektuuri toetamise taotlusvoor, mille eesmärk on aidata taluelamute katuste korrastamise kaudu kaasa Eesti traditsioonilise maa-arhitektuuri ja maastiku omapära säilitamisele.

Toetust saab taotleda talukompleksi kuulunud eluhoonele ehk üksikelamule, mis on ehitatud enne 1940. aastat ning voorust toetatakse hoonete katuste restaureerimist traditsiooniliste ehitusmaterjalide ja töövõtetega.

"Toetusi jagatakse juba neljandat aastat ning on hea meel tõdeda, et toetuse abil on korda saanud ligi 50 hoone katused," ütles Muinsuskaitseameti ehituspärandi osakonna juhataja Kais Matteus.

Taotlusvooru populaarsus näitab tema sõnul seda, et ajaloolisi taluhooneid hinnatakse nii elumaja kui ka suvekoduna üha enam. "Huvi taluarhitektuuri vastu on suur ning on palju omanikke, kes väärtustavad hoonete ajalugu soovides neid korrastada just traditsioonilisel viisil traditsioonilisi materjale kasutades. Toetusega saame ettevõtlikke omanikke abistada, et säiliks meile kõigile oluline omanäoline ja väärtuslik maa-arhitektuuri pärand," lisas ta.

Taotlusvoorust toetatakse tegevusi, mille raames taastatakse või asendatakse taluelamu katusekate ja vajadusel katusekonstruktsioonid, kasutades algupäraseid ehk piirkonnale, hoonetüübile ja ehitusperioodile iseloomulikke materjale ja töövõtteid. Näiteks kui hoonel oli algselt roogkatus, siis toetame rookatuse taastamist, laastukatuse puhul laastukatuse taastamist.

Vana eterniidi asendamist uue eterniidiga või teiste uute ehitusmaterjalide kasutamist sellest taotlusvoorust ei toetata.

  • Vooru kogueelarve on 200 000 eurot. Taotletava toetuse summa peab jääma vahemikku 5000-10 000 eurot ning see võib tööde maksumusest moodustada kuni poole ehk omafinantseering tööde eelarvest peab olema vähemalt 50%.
  • Taotlusvoor avatakse 14. veebruaril ning taotluste esitamise tähtaeg on 4. märts 2022. Taotlemine toimub Kultuuriministeeriumi Toetuste menetlemise infosüsteemis https://toetused.kul.ee/et/login, kuhu saab sisse logida ID-kaardiga ja mobiili ID-ga.
  • Taotlusvooru abikõlblikkuse periood on 1. jaanuar - 31. detsember 2022.
Märksõnad
Tagasi üles