P, 5.02.2023

Kolmandik eestlastest sooviks elada maal

maaelu.postimees.ee
Kolmandik eestlastest sooviks elada maal
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Maakodu. Pilt on illustratiivne.
Maakodu. Pilt on illustratiivne. Foto: Marina Puškar / Postimees

Luminori panga uuringu kohaselt eelistab umbes kaks kolmandikku Baltimaade elanikest, kes kaaluvad linnast väljapoole kolimist, elada Tallinna, Riia või Vilniuse lähedal või maapiirkondades. Eesti vastajate seast sooviks 32% elada Tallinna läheduses ja peaaegu sama suur hulk inimesi maal.

Võrreldes teiste Balti riikide elanikega, on just eestlaste jaoks mere lähedal elamine eelistatum variant (19%). Sama palju Eesti vastajatest valisid väikelinnas elamise kasuks, tuues esile, et väikelinnas või maal elamise otsuse tegemiseks on nende jaoks oluline kõigi vajalike mugavuste olemasolu, hea juurdepääs linnale ja hea infrastruktuur, aga ka stabiilne Interneti-levi.

„Kuigi Balti riikide pealinnad on endiselt äri-, haridus- ja kultuurikeskused, ihkavad inimesed üha enam kolida nendest väljapoole. Uuringu kohaselt hindavad ka teiste suuremate linnade elanikud võimalust elada looduslähedases paigas. Eesti elanikud eelistavad teiste Balti riikide elanikega võrreldes rohkem mere lähedust, Leedu vastajad pealinna lähedust ning Läti elanikud väikelinnu või maapiirkondi,” rääkis Luminori eraisikute panganduse juht Tanel Rebane.

Peamine põhjus, miks Balti riikide elanikud soovivad elada suurematest linnadest väljaspool, on looduslähedus ja rohelisem keskkond. Neid väärtustavad kõige rohkem Läti (80%) ja Eesti (78%) elanikud, samas kui Leedus on looduse läheduses elamine oluline vaid 69% vastajatest.

Tähtsuselt teine põhjus, miks inimesed linnast välja kolivad, oli Leedu (57%) ja Eesti (52%) vastajate puhul võimalus omada aeda ning Läti vastajate sõnul võimalus elada suuremas majas (47%). Baltimaade elanikud hindavad linnast väljaspool elamise eelistena ka võimalust vabamalt liikuda ja lihtsamat parkimist, üldiselt odavamaid elamiskulusid ning lemmikloomade pidamise võimalust.

Uuringus osalenud enamik nendest Balti riikide elanikest, kes ei kavatse pealinnast või suuremast linnast väljapoole kolida, tõid peamise põhjusena välja rahulolu praeguse elukohaga. Muude põhjustena mainiti ennekõike piiratud rahalisi võimalusi, väiksemate piirkondade töövõimalustega seotud kahtlusi või asjaolu, et amet ei võimalda teha kaugtööd.

Märksõnad
Tagasi üles