Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Tartu tähetornis saab järgmisel nädalal iga päev taevast vaadelda ja pildistada

2019. aasta Tartu tähetorni astrofotokonkursi võidutöö tähistaeva kategoorias 13-18aastaste vanuserühmas. FOTO: Diana Liiv

Järgmise nädala esmaspäevast pühapäevani kella 19–21 toimuvad Tartu tähetornis vaatlusõhtud, kus on võimalik läbi teleskoobi taevast pildistada. Pilte oodatakse seejärel ka astrofotokonkursile.

Vaatlusõhtud toimuvad tähetorni õuel selge ilmaga ja ürituse toimumist kinnitab Tähetorn oma Facebooki lehel hiljemalt kell 17.

Vaatlusnädalal saab läbi teleskoopide ka tähistaevast pildistada. „Teatud peegelkaameraid on võimalik otse teleskoobi külge kinnitada, kuid ka nutitelefon on täiesti piisav varustus. Kõiki tehtud fotosid ootame kindlasti ka tähetorni astrofotokonkursile,“ rääkis konkursi projektijuht Kärt Soieva.

Teatud peegelkaameraid on võimalik otse teleskoobi külge kinnitada, kuid ka nutitelefon on täiesti piisav varustus.

Tartu tähetorni astrofotokonkursile saab töid saata 15. veebruarini. Fotosid saab esitada kuues kategoorias: kuu, süvataevas, päikesesüsteem, tähistaevas, atmosfäärinähtused ja linna astrofotograafia.

Pildid peavad olema tehtud 2021. või 2022. aasta jooksul. Võistlustöid saab esitada ja täpsema konkursiteabega tutvuda Tartu tähetorni kodulehel.

„Astrofotograafia võib tunduda hirmutav, sest paljud pildid kosmosest kujutavad imekauneid galaktikaid, udukogusid ja muid süvakosmose objekte. Samas on süvakosmos meie konkursil ainult üks kategooria kuuest. Väga ilusaid pilte, sealjuures ka tavalise nutitelefoniga ning ilma teleskoobita, saab teha Kuust, tähistaevast ja atmosfäärinähtustest. Eriti oodatud on sellised pildid, millel on korraga näha kosmilisi objekte või ägedaid atmosfäärinähtusi, aga ka kirikutorne, maju või linnakuma,“ rääkis Soieva.

  • Konkursil osalejaid hinnatakse kolmes vanuserühmas: kuni 12-aastased, 13–18-aastased ning 19-aastased ja vanemad.
  • Töid hindab kolmeliikmeline žürii, kuhu kuuluvad füüsik ja teadusfotograaf Jaak Kikas, teadusajaloolane ja tähetorni astronoomialoengute eestvedaja Lea Leppik ning astrofotograaf ja Tartu Ülikooli muuseumi kuraator Kadri Tinn.
  • Parimad tööd jõuavad näitusele, mis avatakse märtsis 2022. Näitus jääb Tartu tähetornis avatuks terveks aastaks. Iga kategooria kolmele parimale onvälja pandud auhinnad.
Tagasi üles
Back