K, 6.12.2023

TESTIME: kodumaiseid vahuveine jagub igale maitsele (1)

Teele Üprus
, Maa Elu peatoimetaja
Copy
Vahuveini maitset mõjutab ka klaasi kuju. 
Vahuveini maitset mõjutab ka klaasi kuju. Foto: Shutterstock

Viimastel aastatel lisandub kodumaiseid veini- ja siidritootjaid nagu seeni pärast vihma. Ikka ja jälle avastab veini- või siidrisõber taas mõne uue tootja. Nii võtsimegi Maa Elu laiendatud koosseisuga Eesti väiketootjate vahuveine mekkida.

Kuna meie asi on kajastada maaelu, said valikusse just maakohtades või väikestes piirkondades tegutsevad tootjad. Sestap jäid välja mõned suuremad ja tuntumad, ent siiski väiketootjad. Ka tuli teha teatud maitsevalikud, sest reeglina on tootjate valikus rohkem kui üks vahuvein. Valikusse juhtus ka üks alkoholivaba vahujook.

Ja kuigi maaelu on meie rida, siis vahuveinijahile tuli siiski minna suurlinna toidupoodi, sest maapoodidest paraku sellist valikut ei leia. Niisiis on tooted saadaval suuremates hästi varustatud kauplustes, ent kui kärmelt reageerida, jõuab ehk enne aastavahetust ka otse tootjalt tellida.

Testijad nimetasid end Eesti keskmise maitsega tarbijateks ja kindlasti ei ole tegemist ekspertidega. Aga enamik meist ju ongi Eesti keskmise maitse eelistajad. Oli huvitav avastada, kui mitmekesisest ja põnevast toorainest vahuveine tehakse, ning oma kuueliikmelises mekutajate seltskonnas sai selgeks, et maitsed on väga erinevad ja igale tootele on oma tarbija.

Kihisev Rabarber, Habaja viinavabrik

Foto: Erakogu

Traditsioonilisel meetodil pudelis kääritatud kuiv rabarberivahuvein, alkoholi 10%.

+ Lõhn hea ja mahe; kuiva austajale kindlasti meeldib; hea hapukas, rabarber on hästi tunda; maitsel on iseloomu.

- Näeb kahvatu välja; ära joon, aga poest ei osta; liiga kuiv.

Välimus: pilku haaras toote etiketil olev foto, mis on viinavabrikus kohapeal tehtud ning mõjub seetõttu väga ehedalt. Avab tootja tausta.

 

 

 

Rabarberivahuvein, Tori siidritalu

Foto: Erakogu

Rabarberine kuiv vahuvein väikese jääksuhkruga, mis tasakaalustab rabarberi teravat happesust, alkoholi 8,5%.

Lõhn mahe, magus; hästi rabarberine; hapu, aga mõnus; väga ilus värv; rabarberi maitse tuleb hästi välja; värske; n-ö tavaline maitse, mis tähendab, et meeldib paljudele; hästi meeldiv.

Välimus: etikett väga stiilne, Eesti lipu märk näitab kohe, et tegu on kodumaise tootega.

 

 

 

 

Ebaküdooniavahuvein, Hof Podis

Foto: Erakogu

Magushapu aroomiga, värvuselt kollakas mull, alkoholi 9,5%

kihiseb mõnusalt; sobib magusasõbrale; nauditav iseseisvalt; desserdi eest; täidlane maitse tuleb hästi välja; tummine; värv on ilus; olen korra pettunud, sest sain soojana, aga täna õigel temperatuuril on ideaalne.

liialt magus; soojal ajal ei tahaks; kui poes näeks, ei ostaks, sest ei paista eestimaisena.

Välimus: etikett jääb n-ö lahjaks. Kui ei tea tootja lugu, ei saa etiketil olevatest sammastest aru.

 

 

 

Ebaküdooniavahuvein, Uue-Saaluse veinitalu

Foto: Erakogu

Poolkuiv, maitse keskmise intensiivsusega, maitses tunda ebaküdooniat ja õuna, alkoholi 12%.

ühe jaoks hapu, teisele mitte; ebaküdoonia on suur üllatus, ise ei oleks sellist valikut teinud; ilus värv.

magusaarmastajale ei istu; tundub liiga vänge.

Välimus: roheline etikett ei tekita eeldust, et tegu on ebaküdooniaga, samas joonistus talust annab kohe aimu, kust jook tuleb.

 

 

 

 

 

 

Vikker, kuiv karusmarjavahuvein, Murimäe veinikelder

Foto: Erakogu

Tegu on kuiva, vähese humala ja mustasõstrapunga aktsendiga, aromaatse vahuveiniga, alkoholi 11,5%.

eelistan mittemagusaid ja on täitsa meeldiv.

jooks, aga igav; kus see karusmari on?

Välimus: etikett on tore ja tootjale iseloomulik.

 

 

 

 

 

Cassis, Jaanihanso

Foto: Erakogu

Troopiline 2018 suvi akumuleeritud Eesti mahedatesse mustadesse sõstardesse, alkoholi 11%.

kihiseb, lausa säriseb; tummine must sõstar; jooks nagu mahla, aga kraadidega; eripärane ja vahva; enne rüüpamist hea tummine lõhn; iseloomuga jook; sobib jõuluaega; sellega julgeb ka teadlikumale veinisõbrale külla minna.

värv on parem kui maitse.

Välimus: pudel tekitab palju elevust ja tõstab juba enne avamist joogi osas ootused kõrgeks. Etikett on stiilne, pidulik ja sobib ka jõuluaega hästi.

Bublé rabarberi-vaarika vahukas, Mamm&Frukt

Foto: Erakogu

Kerge kuiv rabarberi-vaarika-vahuvein, alkoholi 10,7%.

valades vahutab, efekt on hea; lõhn meeldiv – kõik lõhnad on tunda; lõhna poolest parim; värv on ka ilus; suvisel ajal väga mõnus juua.

midagi jääb maitsest puudu, vaarikalõhna rohkem tunda kui maitset; pudelikorki kinnihoidev traat on väga tugev, avades teeb näpud tundlikuks.

Välimus: sõna bublé tekitab jõulutuju, muidu lihtne etikett.

 

Rosanna, Siidrikoda

Foto: Erakogu

Valmistatud rabarberist ja vaarikast, mille tulemuseks on lummav rubiin­punane toon, alkoholi 9%.

mulline, väga hea; oi, kui hea see on!; vaarikas on tunda; ütleb rohkem kui eelmine (samade koostisosadega vahuvein); sobib ka eraldi nautimiseks; verivorsti kõrvale ei võtaks, juustuvaagna kõrvale ideaalne.

magusasõbrale ei meeldi.

Välimus: etikett lihtne, aga mittemidagiütlev, ei oska eeldada, et eestimaine jook.

 

Rabarber-kuusk, vahujook, Öun Drinks

Foto: Erakogu

Alkoholivaba mahe vahujook.

esiti umbusk, sest kaks kahtlast asja on kokku pandud, aga päris hea; lõhn on mõnus, nagu kuusemetsas; mulline; elegantne valik õlle asemel; ideaalne vastuvõttudele; tekib huvi ka teisi maitseid proovida.

Välimus: lihtne ja ütleb kõik ära. (Sel hetkel olid käigus veel vana etiketiga pudelid, tootja oli just etikette vahetamas.)

 

 

TULEMUS

       Suurim üllataja: Ebaküdooniavahuvein (Hof Podis)

       Esikolmik: Ebaküdooniavahuvein (Hof Podis) Cassis (Jaanihanso) Rabarberivahuvein (Tori siidritalu)

       Suvesoovitus: Rosanna (Siidrikoda)

       Lummav lõhn: Bublé rabarberi-vaarika vahukas (Mamm&Frukt)

       Jõulukingiks: Cassis (Jaanihanso)

       Etikett: Kihisev Rabarber (Habaja viinavabrik)

Klaasi kuju mõjutab joogi maitset

Mikk Parre.
Mikk Parre. Foto: Erakogu

Sommeljee Mikk Parre, mis temperatuuril on hea vahuveini serveerida?

Sõltub konkreetsest vahuveinist, stiilid on hästi erinevad. Kui võtta kergem ja värskem vahuvein, näiteks lihtsam Prosecco või Cava, on ideaalne 6–8 ºC, mis toob hästi esile joogi värskuse. Kui räägime komplekssemast ja täidlasemast joogist, näiteks tippmajade aastakäigušampanjad, võiks temperatuur natuke soojem olla: 10–11 ºC, et joogi põnevad maitsed ja mitmekihilisus kaduma ei läheks. Sama loogikat võib rakendada ka kodumaiste vahuveinide puhul.

Kuidas klaasi kuju joogi maitset mõjutab?

Klaasi kuju mõjutab vägagi joogi maitset. Peamine põhjus on, et suure osa inimese maitsemeelest moodustab lõhnataju. Hea näide on hoida nina kinni ja proovida millegi maitsest aru saada – maitset põhimõtteliselt polegi.

Suurt rolli mängib ka joogi kokkupuutepind õhuga: mida suurem kokkupuutepind, seda rohkem aroome eraldub. Erinevad klaasikujud kontsentreerivad lõhnu erinevalt ja seeläbi muutub ka maitsetaju.

Võtke näiteks vahuveinid: tihti kasutusel olevast flute- ehk flööditüüpi kitsast ja peenikesest vahuveiniklaasist väga aroome ja maitseid kätte ei saa, selle klaasi peamine eesmärk on hoida jooki võimalikult kaua kihisevana. See on igati sobiv vastuvõttudeks ja üritusteks, kus jook on tagaplaanil ja peamine on klaaside kokkulöömine.

Kui aga joogi tõelist olemust ja maitseid otsida, sobiks klassikaline väiksem veiniklaas selleks kindlasti paremini.

Kui pudel kohe tühjaks ei saa, kuidas seda hoida?

Iga veini puhul oleks peamine saada veinile võimalikult kiiresti kork peale. Veini kõige suurem vaenlane on säilitamise mõttes hapnik, mille toimel hakkab vein kiiresti muutuma ning mis veini lõpuks äädikaks muudab.

Vahuveini juures tuleb arvestada ka seda, et lahtisest pudelist läheb „mull välja”, meeldiv kihin CO2 ehk süsihappegaasi näol lendab lihtsalt minema. Hõbelusikas, hoolimata legendidest, kahjuks ei suuda ei hapnikku eemal hoida ega CO2 pudelis kinni hoida. Seega tasuks lusika määrimise asemel hoopis leida üks asjalik kork või spetsiaalne veinisulgur, millega pudel korralikult sulgeda.

Avatud pudelit peaks säilitama külmkapis, sest jahedamal temperatuuril toimuvad eelnimetatud reaktsioonid aeglasemalt. Ideaalis võiks avatud pudeli ikkagi mõne päeva jooksul ära tarbida.

Mis on Eesti väiketootjate vahuveinide hulgas teie lemmikud?

Lemmikuid on kindlasti, iga aastaga aina rohkem, sest kodumaiste vahuveinide turg aina laieneb ja juurde tuleb hästi palju uusi vahvaid tooteid. Lemmikud küll muutuvad tihti, aga hetkel võiks välja tuua Murimäe Veinikeldri karusmarjavahuveini Vikker ning Jaanihanso Siidritalu rabarberivahuveini Rheum. Mõlemad toovad praegusel külmal ajal meelde mõnusad soojad suvemälestused.

Kommentaarid (1)
Copy

Märksõnad

Tagasi üles