Ebaseaduslik taimekaitsevahend lükkas käima rahvusvahelise koostöö

maaelu.postimees.ee
Copy
Taimekaitsetööd.
Taimekaitsetööd. Foto: Elmo Riig

Selle aasta maikuus pidas Põllumajandus- ja Toiduamet koostöös Maksu- ja Tolliametiga Tallinna lennujaamast kinni 1600 liitrit ebaseaduslikku putukatõrjevahendit Wizard, mis oli saabunud Ühendkuningriigist.

Juhtumiga seoses toimus 7.–8. detsembril Tallinnas illegaalsete pestitsiidide rahvusvaheline kohtumine, Europoli koordineeritava operatsiooni Silver Axe avaseminar.

Põllumajandus- ja Toiduameti (PTA) ning Maksu- ja Tolliameti (MTA) koostöös on Eestis varemgi kinni peetud illegaalseid taimekaitsevahendeid, kuid Wizardi-juhtum on neist tähelepanuväärseim. PTA, MTA ning Europoli koostöös selgitati välja, et nimetatud preparaati ei tohi lubada Euroopa Liidu (EL) territooriumile ning sellest teavitati nii teisi liikmesriike kui ka päritoluriik Ühendkuningriiki, kuhu taimekaitsevahend novembri lõpus tagasi saadeti.

„EL-is töötavad liikmesriigid pidevalt selle nimel, et kasutatud taimekaitsevahendid oleksid kontrollitud ja vastaksid kehtestatud normidele,“ rääkis PTA taimekaitse ja väetiste osakonna juhataja Eva Lind, kelle sõnul aitab seda tagada riikide koostöö, operatiivne infovahetus ja tõhus kontroll.

MTA tolliosakonna ühiskonnakaitse üksuse arendusspetsialist Elika Brosman lisas, et taimekaitsevahendite kontroll ja sellealane järelevalve on osa tolli igapäevatööst. „Näiteks eelmisel aastal avastati taimekaitsevahenditega seotud rikkumisi 22 korra. Peamine murekoht on isikud, kes toovad kaasa väikestes kogustes taimekaitsevahendeid, kuigi reisijatel oma tarbeks taimekaitsevahendeid kaasa tuua ei ole lubatud,“ sõnas Brosman.

Peamine murekoht on isikud, kes toovad kaasa väikestes kogustes taimekaitsevahendeid, kuigi reisijatel oma tarbeks taimekaitsevahendeid kaasa tuua ei ole lubatud.

Europoli koordineeritav operatsioon Silver Axe keskendub võltsitud ja ebaseaduslike pestitsiidide avastamisele ja nende kaubanduse tõkestamisele, sh intellektuaalse õiguse rikkumise tuvastamisele. Tallinnas toimunud Silver Axe’i seminari avapäevast võttis osa ligi 90 osalejat nii füüsiliselt kui virtuaalselt, sealhulgas olid lisaks liikmesriikidele esindatud Euroopa Komisjon, Euroopa Liidu Intellektuaalomandi Amet (EUIPO), Euroopa Pettusevastane amet (OLAF), taimekaitse tööstus ja partnerid erasektorist.

Kuna taimekaitsevahenditega kauplemine on järjest enam kolinud veebi, tutvustasid kohtumisel illegaalsete kaupadega võitlemise võtteid ja tehnoloogiaid ka Amazon ning Vistalworks.

Kohtumisel toonitati, et illegaalsete taimekaitsevahendite maaletoomine ja turustamine peab olema mõjusalt karistatav igas liikmesriigis. Lisaks kahjulikule mõjule kasutajatele ja ümbritsevale keskkonnale, kahjustab illegaalsete taimekaitsevahendite kaubandus märkimisväärselt ka majandust ja konkurentsi.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles