L, 25.03.2023

Väetise hind kihutab taevasse

Riina Martinson
, Maa Elu toimetaja
Väetise hind kihutab taevasse
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 3
Paljud põllumehed on olukorras, kus mitu korda kerkinud hindadega väetiste ostule ei pea rahakott vastu või kui isegi suudaks osta, pole soovitud koguseid saada.
Paljud põllumehed on olukorras, kus mitu korda kerkinud hindadega väetiste ostule ei pea rahakott vastu või kui isegi suudaks osta, pole soovitud koguseid saada. Foto: Marko Saarm

Kes tahab edukalt põldu harida, peab lisaks põllumehe tarkusele olema hea raamatupidaja ja omajagu hiromant, sõnas teravilja kasvatava Rabaveere talu juht Olav Kreen praegu väetisteturul toimuvat kommenteerides.

Ütles seda loomulikult muigega, kuid omajagu tõtt selles on, sest veel mõni kuu tagasi ei rääkinud keegi sel sügisel ühtäkki taevasse kerkinud ja jätkuvalt üles ronivast väetiste hinnast.

„Istusin suve lõpus kombaini roolis, kui helistas meie põllumeeste ühistust KEVILI inimene, kes hoiatas, et väetistega tuleb tõenäoliselt probleeme, sest hinnad on ülespoole liikumas,” meenutas Kreen. „Kuna mul polnud aega asjaga tegeleda, usaldasin teda ja andsin kohe korralduse mulle kogus ära broneerida.”

Nii on osa järgmise aasta väetistest juba Rabaveere laos olemas ja teisele osale siduv leping sõlmitud. „Mitte küll hea hinnaga, aga vaadates praeguseid pakkumisi, siis mõistliku hinnaga,” lisas Kreen.

Väga paljud põllumehed on praegu aga olukorras, kus mitu korda kerkinud hindadega väetiste ostule ei pea rahakott vastu või kui isegi suudaks osta, pole soovitud koguseid saada.

Valikut pole

Tublisti üle 15 aasta väetisi müünud Baltic Agro põlluväetiste tootejuht Mihkel Salum on olukorda kommenteerides üsna nõutu – nii kõrgeid väetisehindu pole varem olnud. Kui mullu oli väetise- ja viljahinna suhe ajalooliselt kõige soodsam, siis nüüd, 11 kuud hiljem on olukord pea peale keeratud ja vahekord põllumehele kõige ebasoodsam.

„Hinnad on kallid, järjest kerkivad ja me ei tea, millal lagi kätte jõuab,” nentis Salum. „Viimane hinnatõus oli nädal tagasi, kui Prantsusmaal tõusis ammooniumnitraadi hind ühe nõksuga lausa 160 euro võrra.”

Märksõnad
Tagasi üles