Päevatoimetaja:
Kadri Suurmägi

Rahvusvaheline munapäev: sageli ostetakse ekslikult kodumaise asemel imporditud mune

Copy
Kanamunade müük kasvab lihavõtete ajal 80–90 protsenti.
Kanamunade müük kasvab lihavõtete ajal 80–90 protsenti. Foto: Erik Prozes

Täna tähistatakse kõikjal maailmas juba 25. korda rahvusvahelist munapäeva. Eesti suurima munatööstuse juhi sõnul on äärmiselt murettekitav odava importmuna esiletõus, mis ohustab kohalikke munatööstuseid.

DAVA Foods Estonia juhi Vladimir Sapžnini sõnul armastab Eestimaa inimene jätkuvalt muna ja munatoodangut. Aastaga toodavad nad ca 85 miljonit kanamuna. Tegelikkuses annaks toota veelgi enam, ent äärmiselt murettekitav on odava importmuna esiletõus, mis on asunud ohustama kodumaiseid munatööstuseid.

Sapožnin lisas, et eestlased armastavad süüa kanamune ja eelistavad eestimaist, kuid tõdes, et kliendid ostavad tänaseni ekslikult – kodumaise muna pähe müüdavat – välisriikidest sisse imporditud kanamuna.

Munade päritolu saab iga klient kiiresti kontrollida, pöörates tähelepanu templile, mis on trükitud iga muna peale – Eestis toodetud munade koodis on riigi lühend EE. Siinkohal rõhutab Sapožnin, et vaadata tuleb muna templit, mitte munakarpi. Näiteks, kui karbi peal on nimetus ja kaubamärk “Vanaema talumuna“ või “Kodumuna”, ei viita see automaatselt Eesti päritolule. Oluline on vaadata, mis tähekombinatsioon on muna peal. Vaid munal oleva templi põhjal saab kindlaks määrata muna tõelise päritoluriigi.

Vaid munal oleva templi põhjal saab kindlaks määrata muna tõelise päritoluriigi.

Viimase kümnendi toiduainetööstuse hinnapoliitika on mõjutanud teiste toidukaupade hinda ja sellega kohalikku tootmist toetanud. Näiteks on pidevas tõusus teravilja hind, kuid munade hind on püsivalt sama või isegi odavnenud. “Sellises hinnaklassis muna tootmine ei ole jätkusuutlik,“ rääkis Sapožnin ja lisas: “nõnda võib kodumaise muna osakaal väheneda ning suurema tõenäosusega jõuavadki tarbija ostukorvi just Ukrainast, Poolast, Lätist, ja Leedust toodud munad.“

Munatööstuse juhi hinnangul on muna täna kõige keskkonnasäästlikuma tootmisviisi ja odavama loomse päritoluga valk, mida võib vabalt nimetada supertoiduks. “Muna sisaldab kõiki eluks vajalikke vitamiine, välja arvatud C-vitamiini. Soodsa ja valgurikka toiduainena ei anna muna mitte üksnes palju energiat ning hoia kõhtu pikalt täis, vaid tugevdab ka immuunsüsteemi, parandab naha ja juuste tervist, ajutegevust ning kaitseb silmi,“ sõnas Sapožnin.

Tagasi üles