Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Sügis kinnitab kanda: oodata on tugevat tuult ja vihmasahmakaid

Ilm on järgmisel nädalal küll soe, aga sügiseselt heitlik. FOTO: Mailiis Ollino

“Sügise võidukäik on vääramatu. Pole enam suviseid ilmu, kuigi kiiret jahenemist veel oodata pole. Sooja toob meile tugev lõunavool. Siiski on ilm tuuline ja pilvisem kui viimastel päevadel, aga siiski soe. Võrdluseks: 5. oktoobril 2002 tuli lumi maha ja õhus valitsesid miinuskraadid!” meenutas meteoroloog Jüri Kamenik oma Maa Elu ilmaloos.

Riigi ilmateenistuse andmetel liigub laupäeval (9.10) üle Soome madalrõhkkond ja selle servast lisandub ka meile pilvi. Öö tuleb Hiiumaal ja mandri põhjatiivas pilvine ja hommikul võib ka veidi vihma sadada. Õhutemperatuur on 3..8, rannikul 10°C ümber. Lõuna pool on laialdaselt taevas selge ja õhutemperatuur langeb -1..+2°C-ni.

Päeval lisandub läänekaarest pisut niiskemat õhku ja taevas kattub ka sisemaal pilvedega. Kohati sajab vihma, suurem on tõenäosus Eesti lääne- ja põhjaservas. Puhub mõõdukas edelatuul. Õhutemperatuur on 10..13°C.

Järgmine madalrõhkkond Skandinaavia põhjatipule ja laieneb lõunaservaga Läänemere äärde ning tõstab edelatuule puhanguti 12, rannikul 15 m/s.

Pühapäeval (10.10) läheneb järgmine madalrõhkkond Skandinaavia põhjatipule ja laieneb lõunaservaga Läänemere äärde ning tõstab edelatuule puhanguti 12, rannikul 15 m/s. Niiskemas õhumassis on laialdaselt pilvi, aga tõenäoliselt suuremat sadu ei tule, nõrka vihma võib aga siin-seal langeda. Öine temperatuurifoon sõltub pilvkattest, Eesti kagunurgas võib olla selgemat taevast ja õhk 0°C lähedale jahtuda, laialdaselt on aga pilvine ja siis jääb temperatuur ka sisemaal plusspoolele, Lääne-Eesti rannikualadel üle 10°C, päeval tõuseb 10..13°C-ni.

Esmaspäeva (11.10) öö on kõrgrõhkkonna toel olulise sajuta, aga Skandinaaviast survet avaldava madalrõhkkonna mõjul tugeva paisub edela- ja lõunatuul veel tugevamaks, puhanguid kuni 14, rannikul kuni 18 m/s. Õhutemperatuur on Eesti lääne- ja põhjaservas 6..11°C piires, sügavamal sisemaal võib olla selgimisi ja siis langeb 2..3°C-ni.

Päeval jätkub madalrõhkkonna surve ning edela- ja lõunatuul on ikka väga tugev. Vihmasabinaid on laiguti, tihedam sadu võib pärastlõunal saartele ja õhtul mandri lääneserva jõuda. Õhumass on mõnevõrra jahedam ja päevasoe kerkib 10°C ümbrusse.

Teisipäeval (12.10) jõuab üle Läänemere madalrõhulohk ja toob siis ka tihedamad sajupilved. Tuul pöördub lõunakaarde, on öösel veel tugev, päeva peale nõrgeneb. Öine miinimum langeb 1..6°C-ni, Lääne-Eesti rannikul on kuni 9°C, päevasoe kerkib 7..11°C.

Kolmapäeval (13.10) läheneb Peipsi tagustele aladele Musta mere äärest pärit madalrõhkkond, mille idaserva mööda liikuva sooja ja Läänemere piirkonnas valitseva jaheduse vastasseisus võib keeris ägeneda ning põhjakaare tuule tugevaks tõsta. Tõenäoliselt laieneb paksem pilvemass ja tihe vihmasadu Eesti kohale. Öine miinimum langeb paar-kolm kraadi alla 5°C piiri, päevasoe jääb sajus alla 10°C.

Neljapäeval (14.10) üks madalrõhkkond kaugeneb ja siis ööks sajupilved hõrenevad, tuul nõrgeneb ning õhutemperatuur langeb sisemaal 0..+5°C-ni, rannikul on kuni 9°C. Päeval jõuab tõenäoliselt uus madalrõhkkond Skandinaavia põhjatippu ja laieneb servaga Läänemere äärde ning tõstab edelatuule tugevaks, toob pisut mahedama õhumassi ja õhutemperatuur tõuseb 8..11°C-ni.

Tagasi üles
Back