![Kartulivõtt](http://f8.pmo.ee/6FZdGtpLQkLAuxnSj4GrIhln88E=/1442x0/filters:focal(355x190:1919x1174):format(webp)/nginx/o/2021/09/01/14039123t1hb193.jpg)
Kui põuane suvi võttis kartulilt kolmandiku saagikusest, siis augusti vihm takistas pealsete lõikust sedavõrd, et kartul võib saadud kasvuspurdist paisuda nii, et jääb seest tühjaks.
Kui põuane suvi võttis kartulilt kolmandiku saagikusest, siis augusti vihm takistas pealsete lõikust sedavõrd, et kartul võib saadud kasvuspurdist paisuda nii, et jääb seest tühjaks.
Raplamaa kartulikasvataja Kalle Hamburgi pilk kartulipõllule ütleb, et rekordsaaki kindlasti oodata pole. „Kuumus võttis pesadelt suuruse, mugulate arv neis jääb alla keskmise,” kinnitas ta. Kuuldu põhjal teab ta, et mitmele kartulikasvatajale teeb lisaks muret kartulil esinev harilik kärntõbi. Õnneks tema oma kartulitel seda täheldanud pole. Rohkem teeb meelehärmi ilm, täpsemalt siiani kestnud vihm, mis ei luba minna põllule pealseid niitma. Kuna mugulate arv pesas on väike ja niiskust piisavalt, on kasvu lõpuspurt nüüd kohati nii kiire, et on oht üle kasvada. „Kui kartul kasvab järsku liiga suureks, kasvab ta seest lõhki. Võib ka väljast lõhki kasvada, kuid seda probleemi veel ei ole, aga seest lõhki kasvamine on juba mureks,” selgitas ta.
Nii asuski Hamburg, enda sõnutsi küll poolvägisi ja kartulivagu rikkudes, pealseid niitma kohe esimeste kuivemate ilmadega möödunud nädalavahetusel. „Lihtsalt on vaja niita, kuigi märja põllu tõttu tulemus visuaalselt ilus ei jää, aga 80 protsendil põllust oleks vaja, et see töö juba tehtud oleks.”
Pärast pealsete niitmist saab kartulit võtma hakata alles kahe nädala pärast. See on koore kinnimineku aeg ja siin kiirustada ei maksa, teab suurte kogemustega kartulikasvataja. Kiirustamine maksab hoiustamisel mädaniku tekkimisega kätte.
Võrreldes varasemaga algab kartulivõtt tänavu hiljem, kuid Hamburgil oli see juba kevadel teada. Nimelt jäi tal kevadine kartulipanek nädalapäevad hiljemaks. Lisaks lükkas põuane suvi kartuli valmimist paar-kolm nädalat hilisemaks. Samas teab Hamburg kartulikasvatajaid, kes panid kartuli maha mai algul ja neil jäi mugula moodustumine suure põua kätte. „Paljud räägivad, et põuaga närtsinud taimedelt pole mõtet kanamunasuurust saaki korjama hakatagi,” lausus ta. Nendega võrreldes läks mehel isegi hästi ja vihma saadi ka pärast jaanipäeva. Nii usub Hamburg, et hoolimata kõigest toidavad Eestimaa kartulikasvatajad oma rahva kenasti ära. Kuid lõplik tõde selgub siis, kui saak salves.