K, 28.09.2022

Põllumajandus- ja Toiduamet kontrollib tuulekaera tõrjet

maaelu.postimees.ee
Põllumajandus- ja Toiduamet kontrollib tuulekaera tõrjet
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Tuulekaer on raskesti tõrjutav umbrohi, mis vähendab vilja saagikust ning halvemal juhul ei saa saastunud põllult turustuskõlbulikku vilja.
Tuulekaer on raskesti tõrjutav umbrohi, mis vähendab vilja saagikust ning halvemal juhul ei saa saastunud põllult turustuskõlbulikku vilja. Foto: Avo Meeks / Valgamaalane

Tuulekaer on kasvanud üle põhikultuuri, mistõttu amet on alustanud kontrollidega.

Põllumajandus- ja Toiduameti mahepõllumajanduse osakonna nõuniku Virve Straume sõnul on tuulekaer üks tülikaim ja enamlevinud umbrohi põldudel. „Iga maakasutaja kohustus on tuulekaera tõrjuda. Kuna põldudel on vili valmimas, ei saa taimekaitsevahendit tuulekaera tõrjeks kasutada, kuid abiks on väljakorjamine,“ selgitas Straume.

Amet on saatnud põllumeestele märgukirjad, kui on tuvastatud tuulekaera esinemine põllul. Enim tuulekaera on tuvastatud hernepõldudelt. Juhul, kui kontrolli käigus tuvastatakse põllult tuulekaer, siis tehakse ettekirjutus, millega kohustatakse tegema tõhusat tuulekaeratõrjet, vajadusel rakendatakse sunniraha.

Juhul, kui kontrolli käigus tuvastatakse põllult tuulekaer, siis tehakse ettekirjutus, millega kohustatakse tegema tõhusat tuulekaeratõrjet, vajadusel rakendatakse sunniraha.

Straume tuletab meelde, et maakasutaja peab üle vaatama oma põllud, üksikud tuulekaerad koos juurtega välja kitkuma, põllult ära viima ning hävitama. „Väljakitkutud tuulekaerataimi ei tohi põlluservale vedelema jätta, sest tuulekaera seeme järelvalmib. Hoolikalt tuleb üle vaadata põlluservad, kaitseribad, kraaviääred, teeääred, elektriliinide alused ja põllutöömasinate liikumisteed,“ kirjeldas Straume.

Tingimata vajalik on põllult välja tõmmata esimene tuulekaerataim ja see hävitada, sest see on kõige odavam viis tuulekaera vältida. Kui sellega hiljem võidelda, siis võib terve põld olla kaetud tuulekaeraga. Tuulekaeraga saastunud vilja võib müüa, kui rakendatakse abinõusid tuulekaera leviku vältimiseks. Ostja peab aga olema teadlik, et tuulekaera on vilja sees ning hind on kokkuleppeline.

  • PTA kutsub kaasa aitama ja teavitama põldudest, kus lokkab tuulekaer, e-posti aadressil tuulekaer@pta.agri.ee.
Märksõnad
Tagasi üles