L, 25.03.2023

Maasikate import on seitsme aastaga kasvanud kuus korda

maaelu.postimees.ee
Maasikate import on seitsme aastaga kasvanud kuus korda
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Eelmisel aastal imporditi üle 4900 tonni maasikaid.
Eelmisel aastal imporditi üle 4900 tonni maasikaid. Foto: Dmitri Kotjuh

Statistikaameti andmetel on maasikate sissevedu Eestisse viimase seitsme aasta jooksul suurenenud kuus korda. Peamiselt tuuakse maasikaid Kreekast ja impordi kõrghooaeg on mais.

Välismaiste maasikate import hakkas oluliselt suurenema 2018. aastal, kui Eestisse veeti üle 3200 tonni maasikaid ehk kaks korda rohkem kui aasta varem. Eelmisel aastal toodi sisse juba üle 4900 tonni maasikaid.

Statistikaameti juhtivanalüütik Mirgit Silla ütles, et kui arvestada imporditud maasikatest maha nende väljavedu pärast ladustamist, siis tarbiti eelmisel aastal Eestis elaniku kohta 2,96 kilogrammi importmaasikaid. „Selle aasta nelja esimese kuuga toodi Eestisse ligi 1400 tonni maasikaid, millest 87% olid Kreeka päritolu,“ täpsustas Silla.

Enne Euroopa Liiduga liitumist imporditi Eestisse kõige rohkem Poola maasikaid, alates 2004. aastast enim Hispaanias kasvatatud marju ja alates 2015. aastast hakkas oluliselt suurenema Kreeka maasikate sissevedu. Mullu moodustasid Kreeka päritolu maasikad impordist juba 92%. Veel jõudsid eelmisel aastal meieni Hispaania, Poola ja Hollandi maasikad.

Peamiselt tuuakse Eestisse maasikaid märtsist juunini. Aastate jooksul on importmaasikate kõrghooaeg olnud mai, eelmisel aastal aga esmakordselt aprill.

Foto: Statistikaamet

Aastal 2016 oli imporditud maasikate keskmine kilohind 2 eurot, eelmisel aastal 1 euro. Viie aasta jooksul toimunud kilohinna langus on tingitud sisseveetud Kreeka maasikate koguste olulisest kasvust.

Kreeka maasikate kilohind on jäänud samale tasemele – 0,8 eurole, Hispaanias kasvatatud maasikate kilohind on aga tõusnud 3,5 euroni, Poola marjadel 2,1 euroni ja Hollandi maasikatel 4,4 euroni.

  • Eelmisel aastal eksporditi Eestist ligi 1000 tonni maasikaid. Enamiku ekspordist moodustas imporditud maasikate väljavedu pärast Eestis ladustamist ja ainult 1,8 tonni eksporditud maasikatest olid Eesti päritolu.
  • Peamiselt eksporditi maasikaid Lätti ja Poola. Eksporditud maasikate keskmine kilohind oli 1,2 eurot.
  • Möödunud aastal kasvatati Eestis maasikaid 685 hektaril ja maasikasaak oli ligi 1700 tonni, mis teeb saagiks ühe elaniku kohta 1,3 kilogrammi.
Märksõnad
Tagasi üles