Eesti Ornitoloogiaühing vaidlustas aprillis Keskkonnaameti korralduse, mis võimaldas viies maakonnas põldudel küttida suur-laukhanesid ja valgepõsk-laglesid. 20. mail esitas ühing seisukoha, et ei soovi kohtumenetlusega jätkata – pigem peaks täiendama uuringuid, et veenduda letaalse heidutusjahi eesmärgipärasust.
Täna toimubki Keskkonnaameti eestvedamisel esimene haneliste konsortsium, kus osapooled proovivad leida ühiselt lahendust.
Keskkonnaameti looduskaitse peaspetsialist Tõnu Talvi sõnas kokkusaamise eel, et kompromissi leidmine on kindlasti võimalik, aga võtab aega: talunikud sooviksid kiiret päästerõngast hanekahjude osas, linnukaitsjad kindlust, et letaalset heidutusjahti enam ei tule. "Päevapealt ei saa väga vastandlike huvidega teemades kõiki rahuldavaid tulemusi saavutada,” sõnas ta.
Uurida ja veelkord uurida
Ametil on kavas analüüsida teiste Euroopa riikide uuringuid ja kui need ei anna piisavat tulemust, tellida täiendav heidutusjahi uuring lisaks kaheaastasele pilootprojektile, mille tulemused olulist vahet letaalse ja traditsioonilise peletuse vahel ei näinud, kuid lubasid kevadist küttimist siiski mõnes Eesti piirkonnas ja piiratus mahus. “Meil ei ole praegu ressurssi, et otsustada kevadel uuringute jätkumise asjus,” sõnas ta.
Pilootprojekt lubas jahti mõnes piirkonnas
OÜ Rewild uuris haneliste heidutusjahti 2019. aastal Tartu-, Jõgeva- ja Ida-Virumaal ning 2020. aastal üle Eesti.
Uuringurühm leidis, et mõne isendi surmamine ei hoia linde põllult tegelikult kauem eemal kui teised peletusmeetodid.
Uuringutulemuste analüüsi tulemusena leiti, et heidutusjahti võiks lubada mõnes piirkonnas. Nii nägi ette ka „Hanede ja laglede kaitse ja -ohjeldamise tegevuskava 2021–2025”, mis märtsis Keskkonnaametis kinnitati ja mille üks alus tellitud uuring oli.
Allikas: OÜ Rewild