Skip to footer
Päevatoimetaja:
Kadri Suurmägi
Saada vihje

Oma kurgikasvatus annab soolakurgi tootjale konkurentsieelise

Freddy Poklonski sõnul ei ole kunagi liiga hea ja kuumade ning kuivade ilmadega on hakanud jõudsalt levima kahjurid.

Eesti kaubanduses on kolm-neli ettevõtet, kes pakub värsket soolakurki. Peipsiääre on neist ainus, kes kasvatab oma kurgid ise.

Kriitikud võivad ju öelda, et päris nii see ei ole, sest Peip­si ääres Sääritsa külas alustatakse värske soolakurgi hooaega Poolast ostetud kurgiga. Ent need pakendatakse ämbrisse ja seal puudub Peipsiääre kaubamärk. Niipea kui oma kurgid hakkavad valmima, pakendatakse need karpi ja etiketilt tuleb kurkide päritolu selgelt esile. Ettevõtte asutaja ja juhi Freddy Poklonski sõnul tingib Poola kurgi kasutamise nõudlus. Kui õhus on esimesed kevademärgid, tekib inimestel isu värske soolakurgi järele. Oma kurgid aga selleks ajaks veel valmis ei ole ja kodumaist kurki pole kuskilt võtta ka konkurentidel.

Oma kurk tagab kvaliteedi

Kui aprillis hakkavad oma taimed vilja kandma, läheb ettevõte järk-järgult neile üle. Esialgu jääb ka välismaine kurk sortimenti, sest selle hind on odavam. Aga mida kõrgemalt päike käib, seda konkurentsivõimelisemaks saab kohalik kurk hinna poolest. Rääkimata sellest, et paljud teadlikumad kliendid ainult seda eelistavadki. „Tuleb tunnistada, et importkurgi kvaliteet kõigub,” lausus Freddy. Oma kurgikasvatus on selge konkurentsieelis ja tagab kvaliteedi. Kurgisordiks on ‘Dolomiit’, mis on õhukese koorega. „Korjame selle, paneme kohe jahedasse ja seejärel marinaadi,” selgitas ta. Tema sõnul on see parim sort sissetegemiseks. „Meie saame lubada, et kasutame pehmet ja siledakoorelist sorti,” rääkis Freddy. Importkurk ei saa niisugune olla, sest transporti kannatavad vaid paksu koorega sordid. Lisaks hakkab vana kurk marinaadis kiiremini käärima.

Peipsiääre värske soolakurgi marinaadi retsept pärineb Freddy vanaemalt. „See on kodune retsept, mida poolteist aastat timmisime, et kurk oleks võimalikult krõmps,” ütles Freddy.

Soola on retseptis grammipealt, tilli lisatakse näpuotsaga. Vanast juurviljamasinast on ehitatud kurgipesur, mille kõrval on marinaadikatel. Kurgid kaalutakse ettemaitsestatud karpidesse ja lisatakse marinaad. Kurgikarbid viiakse külmkappi, kus need seisavad üle öö, et järgmisel päeval poeletile jõuda. Kui toodet hoitakse kaupluses ettenähtud temperatuuri juures, ei juhtu sellega kahe nädala jooksul midagi. „Meil on kindel sort ja kõik on kontrolli all. Nii saame pakkuda väga kvaliteetset soolakurki. Suve alguses on kurk eriti kvaliteetne,” lisas Freddy. Marinaadis kasutatavad mustasõstralehed pärinevad tootmishoone kõrvalt metsatukast metsikutelt mustasõstrapõõsastelt.

Peipsi järve äärne ala on pikka aega olnud traditsiooniline kurgikasvatamispiirkond. Suviti oli maantee ääres iga hoovivärava juures lett, kust Peipsi äärde sõitnud suvitajad said suitsulatika kõrvale kurki osta. Freddy mäletab hästi, et kui ta oli väike poiss, viidi saak veoautokastis Leningradi turule. Nüüdseks on pilt muutunud. Väiksemaid kasvatajaid on piirkonnas palju vähemaks jäänud.

Ka Freddy oli pikalt sealt ära ja töötas kakskümmend aastat kaubanduses, kuid lapsepõlvest teada kurgikasvatus ja vahepeal tekkinud kontaktid lõid uue võimaluse.

Toodete etiketil on Freddy Poklonski ema maalitud pilt.

Nüüd on ta kuus aastat taas kodukandis kurke kasvatanud. Esimesed soolakurgid tehti koduköögis. Siis saadi PRIA toetus, mille abil ehitati tootmishoone. „Kõik vastab nõuetele ja on meie jaoks paraja suurusega,” kinnitas Freddy. Suurim koostööpartner on Selver.

Kurgihooaeg kestab pool aastat

Kokku kasvab kasvuhoonetes tuhandeid kurgitaimi, mis on istutatud eri aegadel. Taimed kasvatatakse seemnest ette ise. Abiks on elukogenud naabrimees Mart, kes teab rääkida kasvatuse ajaloost.

„Tavaliselt saame kurki aprilli algusest, aga sel aastal oli külm kevad ja oma kurgid tulid hiljem. Kurk on troopiline taim, tahab sooja,” kõneles Freddy. Seetõttu kasvuhooneid köetakse. Küttesüsteem, sealhulgas juuresoojendus, on enda välja töötatud. Kui suvel on öösel üle kümne kraadi sooja, siis ei pea enam kütma ja kurgi hind langeb ka kaubandusvõrgus. Aga kui vihma sajab, peab päevalgi kütma.

Samas ei tohi olla ülearu kuum, siis tekivad uued mured. Tänapäeval on kõik automatiseeritud, nii temperatuuri hoidmine kui ka kastmine. Vanasti kohtas mõrusid kurke, see oli Freddy kinnitusel enamasti kehva kastmise tulemus. Nüüd kastab automaatika igal täistunnil. „Kes jõudis varem niimoodi kasta. Lehed kärbusid ja kurgid olidki mõrud,” lisas Freddy. Tema kasutab kurgikastmiseks looduslikku vett. Selleks on kasvuhoonete läheduses mitu tiiki. „See vesi sobib kurkidele kõige paremini.”

Kurk on kasvataja sõnul visa taim: kui näpistad otsa maha, ajab kohe uue haru.

Lisaks värskele soolakurgile saadetakse hooajal müüki värsket kurki. Ebastandardseks kasvanud kurkidest tehakse Peipsiääre kurgisalatit.

Sügisel, kui värske soolakurgi aeg saab läbi, tehakse talveks hapukurki.

Freddy sõnul on talv rahulikum aeg, kuigi tuleb kasvuhooned tühjendada, taimed komposti saata ja biotõrjet teha, et siis kevadel jälle alustada. Suureks abiks on Freddy enda pere, koos tehakse enamik hooaja ettevalmistustest. Ettevõttes on kümmekond töötajat.

Kommentaarid
Tagasi üles