„Aga meile tulevad ju need, kes on siin harjunud, keda ei ole enam vaja A-st ja B-st välja õpetada,” ütles Tinn.
„Korraga on meil praegu tööl üks Ukraina töötaja, aga tänu sellele on töögraafikud ilusasti kaetud, ettevõte toimib ja ka 26 kohalikku inimest saab tööd teha,” lisas Ly Kivikas, osaühingu energiline tegevjuht.
Saavad oma inimestega hakkama
Hooajatöölistele, kes tulevad marjaajal abiks, võib-olla sobib niinimetatud üheksa kuu seadus, aga farmis käib töö aasta läbi iga päev, karjakasvatus ei olene aastaajast ega riigipühast.
Võõrsilt töökäte laenamine oleneb nende palkaja asukohast. On ju tõsiasi, et maa tühjeneb inimestest või täiendavad nad pendelrändajate hulka. Näiteks Vändra alev on piisavalt suur koht, kuid majanduse ümberkorraldamise ning koroonakriisi tulemusena on sealgi mitu ettevõtet tootmise lõpetanud ja kodukohaga seotud inimesed otsivad uut töövõimalust. Piirkonna suurim põllumajandusettevõte AS Vändra ei ole vajanud ega vaja riigipiiritagust tööjõudu. Mis valemiga on seal suudetud isegi 1300pealises Sõõrike suurlaudas tagada kohalik töövägi, seda ei osanud aktsiaseltsi tunnustatud ja staažikas loomakasvatusjuht Ene Vaakmann seletada.
„Ma ei ole ukrainlaste vastu, aga saame oma inimestega hakkama, ka sel kevadel on paar inimest käinud ennast meile tööle pakkumas, lüpsja kohale,” mainis ta.
Tema arvates on üks põhjusi endise osaühingu Vändra heas maines ning juhtkonna lugupidavas suhtumises töölistesse, sealhulgas farmirahvasse.
Sõõrike on põllumajandusettevõtte ainus lüpsikarjalaut, valminud selle sajandi alguses. Farmis on paralleellüpsiplats, hommikune vahetus alustab poole neljast ning lüpsjaid on siin üksteist ehk jumalatosin.
„Kui vabrikud uksi kinni panevad, siis farmis ei lõpe töö kunagi ja meile tulevad tagasi noored naised, kes on olnud beebipuhkusel, nii et miski on, mis neid siin hoiab,” sõnas Ene Vaakmann.