Päevatoimetaja:
Kadri Suurmägi

Lindude pesitsusaeg võib koduremondi kuudeks edasi lükata

Copy
Väga paljudele ühistutele on tuttav mure, kus kajakas ehitab oma pesa maja katusele.
Väga paljudele ühistutele on tuttav mure, kus kajakas ehitab oma pesa maja katusele. Foto: Mihkel Maripuu / Postimees

Keskkonnaamet tuletab majaomanikele ja korteriühistutele meelde, et praegu on viimane aeg hinnata ja vajadusel ennetada kevad-suviseid konflikte seoses lindude-loomade pesitsus- ja sigimispaikadega hoonetes.

Paljude linnades ja asulates elavate linnuliikide pesitsuspaigad on seotud hoonetega. Näiteks kajakad ehitavad oma pesa ja hauvad pojad välja katustel, piiritajad tehisõõnsustes ja pääsukesed räästa all.

Nii võib inimene ehitust ja remonti alustades sattuda olukorda, kus tööd on vaja mitu kuud edasi lükata. Lindude-loomade häirimine pesitsus- ja sigimisajal on ebaeetiline ning seadusega keelatud. Majaomanikel ja korteriühistutel tuleb arvestada looduse asukatega ning vajadusel hooned õigeaegselt korrastada.

Majaomanikel ja korteriühistutel tuleb arvestada looduse asukatega ning vajadusel hooned õigeaegselt korrastada.

„Looduslike liikide pesitsemise ja sigimise vältimiseks katustel, räästaalustes, pööningutel, voodri taga, rõdudel, laoplatsidel ja mujal on just praegu, enne suurema pesitsus- ja sigimishooaja algust vaja ehitised regulaarselt üle kontrollida ja neid vajadusel hooldada. Samuti tuleb takistada ligipääs toidujäätmetele ning vältida metsloomade ja lindude lisasöötmist,“ sõnas keskkonnaameti looduskaitse peaspetsialist Tõnu Talvi.

Eestis on üsna sagedased ka juhtumid, kus hoone välisvoodri taga või katusekonstruktsiooni vahel asub nahkhiirte suvine poegimiskoloonia. Nahkhiired on pikaealised ja elavad samas elupaigas aastakümneid, nii ka inimeste rajatud ehitistes. Emased nahkhiired poegivad ja hiljem varjuvad koos abitute poegadega nendes paikades mitu kuud. Kõik Eesti nahkhiired on looduskaitse all.  

Kui hoone renoveerimisel või remontimisel tekib küsimusi seoses looduslike asukatega, tasub võimalikult varakult võtta ühendust keskkonnaametiga.

Tagasi üles