Senisest enam võiks esile tuua taimesorte ja nende aretusriike, sest toote välimuse ja maitse-eelistuste loomisel võetakse aluseks üksnes kohapealseid norme. Näiteks Põhja-Ameerika mandri läänerannikul keskendutakse vaarikakasvatuses peamiselt tööstusesse sobiva tooraine saamiseks, sobivad sordid on mehaaniliselt koristatavad, intensiivse lõhna ja värvusega.
Seevastu Euroopa riikides püüeldakse võimalikult kvaliteetse värskelt turustatava saagi poole. Sobivad sordid on suureviljalised, stabiilse saagikusega ja vastupidavad kitsendatud piirkonna kliimale. Uued sordid võivad ka kasvutingimuste suhtes nõudlikumad olla, vajades suure saagi moodustamiseks tugevat niisutust ja väetamist.
Tõstmaks viljade kvaliteeti ning vältimaks ilmastikust ja kahjustajatest põhjustatud kadusid, hakati Euroopas 21. sajandi alguses vaarikaid tunnelis kasvatama. Kuid siinse tarbija jaoks võib uuenduste, aga ka uute sortide eripäradega harjumine aega võtta, nagu esialgu võidi vaarikasordi ‘Polka’ viljadesse võõristavalt suhtuda ja eksikombel tumedama värvuse tõttu ülevalminuks pidada.
Geneetilist mitmekesisust vähem
Sordiaretuse alusmaterjaliks on vanad kohalikud sordid, nende looduslikud sugulasliigid ning nendest omakorda aretatud sordid ja seemikud. Juba veerand sajandit tagasi tõdeti, et vaarikasortide aretamise tulemusena on sortide geneetiline ja morfoloogiline varieeruvus märkimisväärselt vähenenud.
Viimastel aastatel on aga hakatud looma toetusmeetmeid, rõhutamaks kohalike sortide kultuuripärandi ja geneetilise mitmekesisuse säilitamise tähtsust põllumajanduslikus tootmises. Nimelt vanemate sortide suurem kogus erisugust geneetilist materjali tagab parema vastupidavuse kahjustajatele.
Tänapäeval on kasulike omadustega kohalike sortide säilitamine endiselt tähtis, et neist uusi sorte aretada. Kuid sordiaretusele avaldavad mõju ka värskemad suunad, nagu kogu aasta kestva kohaliku toodangu pakkumine või muutuvate keskkonnatingimustega kohanemine, sest stressorite arv kasvab ja taim peab paremini stressi taluma. Teisest küljest võivad kliimamuutused lõunapoolsete külmaõrnade sortide leviala laiendada, pakkudes paremaid kasvutingimusi.