L, 26.11.2022

Surnud lindudest teatatakse enim Harjumaalt, Lääne-Virumaalt ja Saaremaalt

maaelu.postimees.ee
Surnud lindudest teatatakse enim Harjumaalt, Lääne-Virumaalt ja Saaremaalt
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Luiged
Luiged Foto: Tairo Lutter

Viimastel päevadel on ametit teavitatud massiliselt hukkunud luikedest. Põllumajandus- ja Toiduamet teeb omaltpoolt kõik, et need linnud kokku koguda ja vajadusel proovid võtta, et need saata laborisse.

Ameti peadirektori asetäitja Hele-Mai Sammeli sõnul on hetkel olulisim teha kõik selleks, et kiiresti leviv lindude gripp ei jõuaks kodulindude sekka.

„Amet kogub kokku hukkunud linnud, kes võivad olla haigestunud lindude grippi. Vajadusel võetakse lindudelt proovid. Samuti tagatakse, et see toimuks viiruse levikut välistaval viisil ning linnud hävitatakse nõuetekohaselt,“ selgitas Sammel.

Põllumajandus- ja Toiduameti infotelefonile on teavitatud enamasti luikedest, kuid ka haigrutest, kajakatest, kormoranidest jm väiksematest vee ja röövlindudest.

Enamus kõned pärinevad Harjumaalt, Lääne-Virumaalt ning Saaremaalt. Veebruaris teavitati peamiselt üksikutest lindudest, kuid viimastel päevadel on teavitatud massiliselt surnud luikedest Vääna-Jõesuu rannaalal ja Pärispea poolsaarelt.

Veebruaris teavitati peamiselt üksikutest lindudest, kuid viimastel päevadel on teavitatud massiliselt surnud luikedest Vääna-Jõesuu rannaalal ja Pärispea poolsaarelt.

Sellel aastal on lindude gripile uuritud 37 vee- ja metslindu (1.03 seisuga). Lindude gripi H5N8 tüve kinnituse on saanud Tallinnast Kopli poolsaarelt leitud kühmnokkluik (12.02). Harku vallast Vääna-Jõesuu rannaalalt leitud kühmnokkluigelt (proov võeti 27.02) ja Viimsi vallast Pringi külast leitud sinikael-pardil tuvastati lindude gripp, viiruse tüved on laboris täpsustamisel (proov võeti 23.02). Oluline on märkida, et kõiki eelmise nädala lõpus võetud proovide vastuseid hetkel veel ametisse laekunud pole.

Mida teha kui leiate surnud linnu:

-    Juhul, kui leiate hukkunud veelinde (haned, luiged), hulganisti surnud metslinde või surnud röövlinnu (kullid, kotkad) korjuse, siis palume sellest teavitada helistades infotelefonil +372 605 4767. Kindlasti ei tohiks ise linde kokku koguda ning neid kuhugi toimetada, sellega võite viiruse levikut suurendada. Vajadusel võtab amet ka proovid.

-    Kodulinnu surmast teavitada veterinaararsti, kellelt saad edasised suunised.

Põllumajandus- ja Toiduamet (PTA) tuletab kõikidele põllumajanduslindude omanikele meelde kohustust registreerida oma lindude pidamise koht PRIA põllumajandusloomade registris. Registreerima on oodatud ka mõne kana pidajad. Ainult niimoodi saab amet operatiivselt viiruse levikut tõkestada ja olla sellel keerulisel ajal linnupidajale toeks.

Märksõnad
Tagasi üles