Päevatoimetaja:
Kadri Suurmägi

Avatud talude päev toimub tänavu 25. juulil

Copy
Esimest korda avas 2020. aasta avatud talude päeva raames oma taluõue Järvamaal Öötla külas paiknev Kaljusalu talu. Talu perenaise Marge Kaljuste ütlust mööda on tegemist hobitaluga. «Paljud loomad, kes meil elavad, on tegelikult leidnud siit turvakodu,» rääkis ta. Nii on aga taluõuele siginenud väga palju erisuguseid loomi. Seal on muidugi lambaid ja kitsesid, kuid näha sai ka eksootilisemaid loomi nagu kilpkonne, madusid, merisigu ja varaani.
Esimest korda avas 2020. aasta avatud talude päeva raames oma taluõue Järvamaal Öötla külas paiknev Kaljusalu talu. Talu perenaise Marge Kaljuste ütlust mööda on tegemist hobitaluga. «Paljud loomad, kes meil elavad, on tegelikult leidnud siit turvakodu,» rääkis ta. Nii on aga taluõuele siginenud väga palju erisuguseid loomi. Seal on muidugi lambaid ja kitsesid, kuid näha sai ka eksootilisemaid loomi nagu kilpkonne, madusid, merisigu ja varaani. Foto: Dmitri Kotjuh / Järva Teataja

Seitsmes üle-eestiline avatud talude päev toimub sel aastal pühapäeval, 25. juulil, kuid sarnaselt varasemale võtavad osa talusid külalisi vastu terve nädalavahetuse.

„Avatud talude päevast on viimase kuue aastaga kujunenud Eestimaa suve lahutamatu osa – sündmus, mida ootavad nii maaettevõtjad ja talupidajad kui ka tuhanded külastushuvilised. Tänavugi on juulikuu neljandal nädalavahetusel võimalik sõita perega uudistama siinseid maapiirkondi, vaadata, kus ja kuidas kasvab Eesti toit ning mille kõigega ettevõtlikud inimesed maal tegelevad,“ lausus maaeluminister Urmas Kruuse.

Ministri sõnul tuleb kindlasti sellelgi aastal arvestada avatud talude päeva korraldamisel koroonaviiruse levikust tingitud piirangutega. Samas mullune kogemus näitas, et viiruse levik oli suvekuudel pidurdunud ning talude ja nende külastajate tegevus- ja liikumisvabadus oli sarnane tavapärasele, mida kinnitas ka rekordiline külastajate arv.

Ministri sõnul tuleb kindlasti sellelgi aastal arvestada avatud talude päeva korraldamisel koroonaviiruse levikust tingitud piirangutega.

„Avatud talude päev on väga paljudele maaettevõtetele andnud esimese kogemuse võtta vastu külastajaid, et näidata, millega nad maal tegelevad. See sündmus on saanud nii populaarseks ja oodatuks, sest lõviosa sellel päeval kogetust on ehe ja päris ning pakub vaheldust tavapärastele vaatamisväärustele ja meelelahutustele. Lisaks on see päev hariv ja inspireeriv, rohkelt rõõmu ja naudingut pakkuv,“ ütles Põllumajandusuuringute Keskuse maaelu võrgustikutöö osakonna juhataja Reve Lambur.

Avatud talude päev pakub lisaks talude külastamisele ja igapäevase taluelu tundmaõppimisele hea võimaluse luua kontakti kohalike väiketootjatega, teha tehinguid taimemüüjatega, uudistada põllumajandusmasinaid ja loomi ning vajadusel saada vajalikke näpunäiteid esimeste katsetuste tegemiseks põllumajanduse või aianduse vallas. Igal talul on oma programm, millega näidatakse oma talu eripärasid.

  • Avatud talude põhipäev on pühapäev, 25. juuli, mil on avatud kõik osalevad talud.
  • Taludel on võimalus olla avatud ka laupäeval, millest ürituse infomaterjalides edaspidi täpsemalt teada antakse.
  • Näiteks eelmisel aastal olid ligemale kolmveerand taludest avatud lisaks pühapäevale ka laupäeval.

Avatud talude päevale registreerumine taludele, maaettevõtetele ja põllumajandustootmistele toimub sel aastal aprillis ning peagi anname selle kohta ka lisainfot. Sarnaselt eelmisele aastale ning erinevalt varasematest aastatest me füüsilisi infopäevi ei korralda. Selle asemel toimuvad märtsi alguses mõned veebipõhised infoseminarid kõigile huvilistele.

2020. aastal oli üle Eesti avatud 281 talu, kuhu tehti nädalavahetusel kokku üle 213 000 külastuse. Tegu oli kuuel järjestikusel aastal toimunud avatud talude päeva külastusrekordiga.

Tagasi üles