Rohelised sibulapealsed on üks parim talvine looduslik C-vitamiini allikas, seega võiks mõni kastitäis sibulaid igas kodus aknalaual kasvada.
Nõuandeid rohelise sibula ajatamiseks
C-vitamiini ööpäevase koguse katab 100–200 grammi rohelist sibulat, mille ära söömine segatuna hapukoore, kodujuustu või kohupiimaga ei peaks kellelegi üle jõu käima.
Viimaste uurimustööde tulemusena rõhutatakse, et sibulas (nii rohelises kui sibulas endas) leiduvad bioaktiivsed ained ületavad mõneti isegi küüslauku, mida sageli pelgame halva suulõhna hirmus tarvitada. Kõige rohkem on rohelises sibulas ikkagi vett – koguseliselt kuni 92 protsenti. Veesisaldus on ka sibulavarte koostise hea peegeldaja. Närtsinud vartes on paljude mikrotoitainete sisaldus vähenenud ja neid osta ei tasu. Sibulavarte kuivainete hulka annavad oma panuse nii süsivesikud (keskmiselt 3,5 protsenti) kui ka valgud (keskmiselt 1,3 protsenti).
Omapärase lõhna annavad sibulavartele eeterlikud õlid propüüldisulfiid ja divinüüldisulfiid. Muide, need ühendid ergutavad ka seedenäärmete talitlust ja seedenõrede eritumist. Kaudselt lähtub sellest sibula söögiisu tõstev toime.
Hoiab tüli majast eemal
Peale C-vitamiini leidub sibulas piisavalt meie nägemist turgutavat karoteeni (A-vitamiini sünteesiks vajalik lähteaine) ja närvisüsteemile väga vajalikku kaaliumi, mille sisaldus küünib pea veerand tuhande milligrammini 100-grammise portsu kohta.