E, 5.12.2022

Komisjon: MES-ist laenu soovijatel peaks olema võrdne võimalus konkureerida

maaelu.postimees.ee
Komisjon: MES-ist laenu soovijatel peaks olema võrdne võimalus konkureerida
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Tarmo Tamm
Tarmo Tamm Foto: Erakogu

Riigikogu maaelukomisjon arutas esmaspäevasel istungil Maaelu Edendamise Sihtasutuse (MES) kriisimeetmete elluviimist ning rõhutas, et MES-ist raha taotlemine peab olema selge ja raha kasutamine läbipaistev.

Maaelukomisjoni esimees Tarmo Tamm sõnas, et kevadel lisaeelarvega eraldatud raha eesmärk oli toetada maaettevõtteid koroonaviiruse põhjustatud kriisis ja panustada likviidsusprobleemi lahendamisse.

"Tegu on maksumaksja rahaga ning sellega tuleb ümber käia ausalt ja läbipaistvalt," rõhutas Tamm pressiteate vahendusel.

Ta lisas, et MES-i kaudu laenatava raha eesmärk peab olema anda väärtust juurde just maaelule ning sealjuures tuleb jälgida, et ettevõtetel oleks võrdsed võimalused laenu saada.

Kuivõrd pole teada, kaua kriis kestab, siis tulnuks eraldatud raha jagada etappidesse. 

Komisjoni aseesimees Urmas Kruuse toonitas, et kriisilaenu taotlejad pidanuks olema võrdses seisus, kuid ei olnud seda, kuna laenu said seda esimeste seas taotlenud.

"Kuivõrd pole teada, kaua kriis kestab, siis tulnuks eraldatud raha jagada etappidesse. MES-ist laenu taotlemine peaks olema avalikkusele selge ja laenu soovijatel peaks olema võrdne võimalus konkureerida. Kui seda võimalust pole, siis on tegu ebaausa konkurentsiga," lausus Kruuse.

Maaeluminister Arvo Aller sõnas, et MES püüab olla taotluste vastuvõtmisel paindlik ja taotlejasõbralik. 

MES-i juhatuse esimees Raul Rosenberg märkis, et kevadel polnud teada, kui sügavaks kriis osutub ja milline tõrge majanduses täpsemalt tekib ehk mida oleks olukorra leevendamiseks kõige mõistlikum teha. Tema sõnul aitas ettevõtjaid enim, et raha oli võimalik laenata ka investeerimiseks.

MES-ile eraldatud 200 miljonist oli Rosenbergi sõnul möödunud aasta lõpuks läbi laenude, käenduste ja kapitalirendi kasu saanud 469 projekti, kasutamata on veel ligi 14,5* miljonit eurot. 

Ta lausus ka, et riigikontroll teeb MES-i kohta auditit ning sihtasutus loodab riigikontrolli tähelepanekutele tuginedes süsteemi parandada.

*Tegu on täpsustusega. Enne oli loos kirjas 70 miljonit eurot. 

Märksõnad
Tagasi üles