Päevatoimetaja:
Kadri Suurmägi

Fotod Külm ehib puuoksad inglijuustega

Copy
Lumivalged inglijuuksed kasvavad enamasti mahakukkunud okstel.
Lumivalged inglijuuksed kasvavad enamasti mahakukkunud okstel. Foto: Riina Martinson

Metsas jalutades võib praegu erilise õnne korral näha, kuidas mahakukkunud okstele on kasvanud külge inglijuukseid. Kuna tegu on üsna haruldase nähtusega, püüab lumivalget villa, vatti või karvatuusti meenutav asjandus kindlasti pilku ja tekitab imestust.

RMK loodusblogis on Oleg Tsõmbarevich seletanud, et need „jäised juuksed” tekivad üksnes kindlate tingimuste kokkulangemise puhul. Reeglina võib neid näha lehtpuumetsades kõrge õhuniiskuse korral, tuuletu ja lumeta ilmaga, kui temperatuur pärast väheseid plusskraade langeb järsku veidi alla nulli.

Eemalt vaadates valge sulena tundunud asi osutus veelgi põnevamaks leiuks.
Eemalt vaadates valge sulena tundunud asi osutus veelgi põnevamaks leiuks. Foto: Riina Martinson

Inglijuukseid võib otsida lehtmetsades ja võsa vahelt maapinnal kõdunevatelt lehtpuuokstelt. Neid moodustisi nimetatakse veel haldjajuusteks, libahärmatiseks, külmalilledeks, jäävillaks ja jäähabemeks.

Kuidas inglijuuksed tekivad, pole teadus veel lõplikult lahti seletada suutnud, küll aga on teada, et tegu on hallitusseenega.

Puuokstel kasvavad hallituseened pakuvad pärast sula ilma all nulli langenud temperatuuri korral põnevat vaatepilti.
Puuokstel kasvavad hallituseened pakuvad pärast sula ilma all nulli langenud temperatuuri korral põnevat vaatepilti. Foto: Riina Martinson
Tagasi üles