Keskkonnaamet taunib metsakaitsjate üleskutset: küünalde loodusesse viimine on vastutustundetu (9)

Riina Martinson
, Maa Elu toimetaja
Copy
Keskkonnaametile siiani selgusetu, kuidas on aktsiooni "Tuled KAH metsa" korraldajad plaaninud riske maandada ning mis saab tekkinud jäätmetest edasi.
Keskkonnaametile siiani selgusetu, kuidas on aktsiooni "Tuled KAH metsa" korraldajad plaaninud riske maandada ning mis saab tekkinud jäätmetest edasi. Foto: Kristjan Teedema / Tartu Postimees

Eile sai tuule tiibadesse üleskutse viia teisel jõulupühal küünlaid lagedaks raiutud riigimetsa lankidele ja jätma need sinna ööpäevaks põlema, et avaldada nii oma meelsust RMK metsamajandamise viiside vastu.

Kodanikualgatus „Tuled KAH metsa!“ üleskutse algataja Mati Kose sõnul on kõige mõistlikum kasutada tormilaternaid või kaanega kalmuküünlaid.

Keskkonnaameti jäätme peaspetsialisti Helen Akenpärgi teeb see mõte aga murelikuks. „Plastümbrises või teravate servadega ringlusse võetava metalli loodusesse viimine on vastutustundetu,” rõhutas ta. „Looduses laguneb plastikust küünlaümbris sadu aastaid, ohustades nii pinna- ja põhjavett kui ka ümbritsevat elusloodust.”

Plastümbrises või teravate servadega ringlusse võetava metalli loodusesse viimine on vastutustundetu.

Lisaks sellele, et küünalde ja elava tule järelevalveta jätmine on Akenpärgi sõnutsi vastutustundetu, mõjutab see metsas elavaid loomi ja linde, kes võivad küünlaid uudishimust või ekslikult puutuma minna. Hiljem jäävad küünajäägid ja nende ümber olev plastik keskkonda lagunema ning ohustavad metsaelenikke.

Akenpärgi sõnutsi on keskkonnaametile siiani selgusetu, kuidas on korraldajad plaaninud aktsiooni käigus tekkivaid riske maandada ning mis saab tekkinud jäätmetest edasi.

Kose soovib, et inimesed oma metsa viidud küünla ümbrised ise järgmisel päeval ära tooks.

Aga kas inimesed on ikka nii virgad, et kaks päeva järjest metsa minna? Või kas vahepeal tuul küünla ümbriseid laiali pole lennutanud?

Päästeamet: halbade asjaolude kokkulangemisel võib juhtuda õnnetus

Ka Päästeametist pandi kõigile südamele, et lahtist tuld ei tohi jätta järelevalveta. “Praegu on õues küll niiske, kuid halbade asjaolude kokkulangemisel võib õnnetus juhtuda sellest hoolimata,” sõbas Päästeameti kommunikatsiooniosakonna nõunik Silver Kuusik.

Kindlasti tuleb arvestada ka sellega, et kasutatud küünaldest jäävad järele jäätmed – kestad, kaaned ja muu taoline, mis tuleb kindlasti ära koristada.

Kommentaarid (9)
Copy
Tagasi üles