Eesti perede nutikad ideed: tšillikaunad uksepärga, pitslinikud lakke ja pakkudest päkapikud õuele

Copy
Kaire Roder muutis oma kodu köögiakna pisut lõbusamaks, sest pühadeajal on ju köögis palju tegemist.
Kaire Roder muutis oma kodu köögiakna pisut lõbusamaks, sest pühadeajal on ju köögis palju tegemist. Foto: Kaire Roder

Maa Elu toimetus kutsus oma lugejaid jagama fotosid oma jõulurüüsse sätitud kodudest. 

Fotodelt leiab nii mõnegi vahva nipi, kuidas kodu pühade eel kaunistada. Eriti palju saadeti meile pilte ise tehtud kaunistustest ja nutikatest lahendustest, kuidas kodus olevatest asjadest pühadekaunistusi vormida.

Jõuluhõngu jõuab igasse kodu nurka

Kerli Rand jagas meiega mitud ideed, kuidas nii õues kui toas kodu kaunistada. Õuekaunistuseks kasutas ta erinevaid samblaid ja kanarbikku. "Aknakaunistusel olevad küünlad on valmistatud kaneelikoore ja kuivatatud apelsiniga," täpsustas ta.

Koridori kaunistamiseks kasutas ta paberist tehtud lumehelbei ning kuuse kaunistuste seas on samuti isetehtud käbidest jõuluehteid, mis on pealt glitterliimiga kaunistatud. Lisaks valmistas ta kuusele ka ise lipsud.

Kaunistatud rosmariin.
Kaunistatud rosmariin. Foto: Airi Vendla

Rosmariinile ehted külge!

Airi Vendla saatis meile kaks fotot pühadekaunistustest. "Ühel pildil on suve jooksul suureks sirgunud ja talveks tuppa toodud rosmariin, mille kohta lapsed ütlevad, et see maitseb nagu kuusk. Seetõttu sai ta ka jõulude tuleku puhul vastavalt kaunistatud," kirjutas ta.

Teisel pildil on kuivanud ja maha saetud kuusepuust tehtud "kuusepuu", mis on kaunistatud elektriküünaldega.

Kuivanud kuusepuust ehud "kuusepuu".
Kuivanud kuusepuust ehud "kuusepuu". Foto: Airi Vendla

 

Viimased tšillipiprad ehivad uksepärga

Kaire Roder Häädemeeste vallast Võistest kirjutas, et selleaastases uksepärjas kasutas ta ära nii viimased oma aia tšillipiprakaunad kui mullustest pühadest seisma jäänud Kreeka pähklid. "Särtsuks väike patareitoitel tuledekett," lisas ta.

Kuna reisimine on praegu välistatud, muutis ta ka köögiakna pisut lõbusamaks, sest pühadeajal on ju köögis palju tegemist. "Suvelillepottidesse oksad, käbid, pisut ehteid ja tuled - kõiki küllatulijaid on aknal tervitamas lõbus jõulumemme-taadi paar, kes on kadunud ämma imeline käsitöö," täiendas ta.

Ka kuuriseinale tekkinud ajaloonurk seati pühaderüüsse. "Selle keskmes on lapsepõlvekodust pärit hobuserangid ja pulmakingiks saadud vana jalgratas. Vanade asjade vahel vilguvad lihtsad suured lumeräitsakud, juhuks kui me päris lund ei saa," võttis ta kokku.

Pakupäkapikud hoiavad kodul silma peal

Heda ja Jaan Hansson Tsirguliinast Valgamaalt saatsid meile fotosid oma kodu kaunistavatest pakupäkapikkudest. Kokku on maja juures seitse kasepakust tehtud päkapikku, mis said valmis tänu pereisa osavatele kätele.  "Silmadeks ja ninaks on pudelikorgid, habemed ja kulmud tehtud takust," täiendas Heda Hansson.

Päkapikud ootavad maja ees jõuluvana

"Need on meie jõulupäkapikud, kes lume ja talve ootel. Suured olid eelmisel aastal,   väikesed tänavu, sest suured on karantiinis," viskas meile oma jõulukaunistustest fotod teele pannud Milvi Ploom nalja.

Päkapikud kaunistavad nende majaesist terrassi ja ootavad jõuluvana.

Pühade ajal täitub koduõu imedega

Sirje Mirka Mulgi vallast Viljandimaalt saatis meile palju häid ideid pühadekaunistusteks. "Kuna elan maal, siis õue meisterdamiseks kasutan looduslikku materjali: männi- ja kuuseoksi, pohla- ja mustikavarsi, karukollet, männikäbisid, pajuoksi," kirjeldas ta. Looduslikule lisab ta lõnga, paelu jms. 

Meisterdused on tehtud lillevaasidesse ja kändudele. "Kõik kaunistused teen ise suure naudinguga ja rõõmuga, tunnen sellest suurt rahuldust.  Igal aastal on koduõu minu kätetöödest jõuluimet täis!" lisas ta. Ka kingipakki on ta lisanud oma tehtud küünlajalgu ja „jõulupintsleid“.

Kuusepuu ümber peegli

Gille Jaeger kirjutas, et nende kodu jõulupuu on juba 14 aastat olnud sama tehiskuusk, kuid tänavu otsustati kodu kaunistamisele läheneda veidi teisiti. "Sel aastal tegin karkassi ja sättisin "kuuse" ümber peegli. Telerile panime ka sama kuuse oksad juurde "kamin" saigi valmis," kirjutas ta.

Imeline jõulukroon vanast laudlinast

Rena Süsta jagas ideed, kuidas valmistada tänapäevane jõulukroon taaskasutades vana käsitööd. "Kaasaegne jõulukroon on valmistatud tuledest ja vanast heegeldatud laudlinast, mis sai uue elu tärgeldatud lumehelbekeste näol," kirjeldas ta.

Vanast laudlinast tehtud jõulukroon.
Vanast laudlinast tehtud jõulukroon. Foto: Rena Süsta

Jõuluhõngu jagub igasse kodu nurka

Tiina Lall saatis meile mitmeid näiteid jõuluseadetest, mllega ta oma kodu ehib.

Kuuse võib teha ka euroalustest

Marju Järvela jagas pilti enda selleaastasest jõuluinstallatsioonist. "Kuna Rakvere linn on mitmeid aastaid ületanud uudiskünnist oma taaskasutatud materjalidest kuusepuudega, mõtlesin, et jätkan traditsiooni. Kuusepuu on tehtud euroalusest. Vasakul üleval on suleliste söökla, mis on pühade puhul samuti valgustatud."

Euroalustest kuusepuu.
Euroalustest kuusepuu. Foto: Marju Järvela

 

Tuledes linn inspireerib

Jõulutuledes linn inspireerib ka fotograafe. Pärnust pärit fotograaf Marten Martšenkov saatis meile paar jõuluteemalist linnafotot, millele ta pani ka toredad nimed: "Pipi Pikksukk Pärnu jõuludes", " Imede aeg" ja "Jääkaru sosinad".

Kaunistatud akna leiavad päkapikud üles!

Sirle Kivastik saatis meile foto oma väikesest jõuluaknast, mis kaunistati, et päkapikud ikka nende perre tulla näeksid. "Panin kahe akna vahele portsu vatiini, väikese lambiketi, mõned laste korjatud käbid ja poest leitud kaunistused. Roheline kuusk on 3-aastase poja tehtud," kirjeldas ta.

Kaunistatud jõuluaken.
Kaunistatud jõuluaken. Foto: Sirle Kivastik

Tuled löövad pimedal ajal maja särama

Pimedal ajal muudavad jõulutuled olemise hubasemaks nii siseruumides kui õues. 

"Üks väga valgete tuledega maja," kirjutas Maik Madi saateks fotodele, millel näha, kuidas tuledega on võimalik oma kodumaja kaunistada ja ühtlasi õues valitseva pimedusega võidelda.

Ta täiendas, et tuled valgustavad õue väga hästi ja fotod ei anna kahjuks edasi seda, kui valge õues tegelikult on.

Kodu saab kauniks tänu lilleseadetele

Rakvere vallas asuva Männiksaare talu perenaine Miia Rohtsalu saatis mitmeid häid ideid, kuidas oma kodu kaunistada. Tuppa tehtud kaunistuste ja lilleseadete puhul kasutas ta nende alusena looduslikku materjali: "Kasutasin halli sammalt, kirburohuvarsi, humalavarsi. Pilliroost tegin aluse, käbid värvisin."

Pühaderüüs on ka aed ja seal täiendas ta olemasolevaid puuskulptuure jõulutuledega. 

Kuusepuu võib seista ka seinal

Maike Kalju saatis meile aga foto enda tehtud seinakaunistusest.

Kaunis seinakaunistus.
Kaunis seinakaunistus. Foto: Maike Kalju
Tagasi üles