E, 30.01.2023

Erametsaomanike huvi oma metsas töötamise vastu on hüppeliselt kasvanud

maaelu.postimees.ee
Erametsaomanike huvi oma metsas töötamise vastu on hüppeliselt kasvanud
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Selle asemel, et teenust sisse osta, istutavad paljud metsaomanikud tänavu uued puud ise  oma metsa.
Selle asemel, et teenust sisse osta, istutavad paljud metsaomanikud tänavu uued puud ise oma metsa. Foto: Margus Ansu / Postimees

Koroonaviirusest tingitud ebakindlus on suurendanud inimeste huvi oma metsas töötamise vastu.

Rakvere Metsaühistu juht Meelis Matkamäe rääkis, et viimase kuu jooksul on tema poole pöördunud palju metsaomanikke, kes oma metsas toimetamiseks varem väga palju aega leidnud ei ole, kuid soovivad nüüd ise käed mullaseks teha.

„Kui varem oldi pigem huvitatud metsaühistust istutusteenuse tellimisest, siis nüüd on omanikud otsustanud selle töö ise ette võtta,“ rääkis Matkamäe, kes kiitis ka Riigikogu otsust metsaomanikele maksusoodustus kehtestada. „See innustab kindlasti just väikemetsaomanikke oma metsas toimetama ja vajadusel ka väiksemaid hooldustöid ette võtma.”

Selle nädala võeti vastu seadusemuudatus, mis võimaldab füüsilisest isikust metsaomanikele igal aastal metsa majandamisest teenitud tulust 5000 euro ulatuses maksuvabastust.

Ka Valgamaa Metsaühistu juht Atso Adson kinnitas metsaomanike kasvanud huvi ise oma metsas tööd teha. „Mitmed meie liikmed on otsustanud kevadeks planeeritud metsatööde mahtu suurendada ja on meilt taimi juurde tellinud,” rääkis ta ja meenutas, kuidas ühel talunikul sai möödunud nädalal osa taimi talgukorraski maha pandud. „Eks see töö vajas neil sel aastal suuremat planeerimist, kuid õnneks olid kõik istutajad ka ise väga huvitatud ohutu pikivahe ja hügieeninõuete hoidmisest, 5000 kaske said edukalt kasvama.”

Lisaks istutustöödele tuleb sel kevadel suurt tähelepanu pöörata üraski levikule, et ennetada viimastel aastatel Kesk-Euroopas toimunud ulatuslikku rüüstet, rääkis Eesti Erametsaliidu juhatuse esimees Ando Eelmaa. Näiteks raiuti eelmisel aastal Tšehhis ainuüksi üraskite tohutu leviku tõttu 25 miljonit tihumeetrit puitu, tavapärane aastane raiemaht on seal 17 miljonit tihumeetrit. Erametsaliidu hinnangul peaks ka Eesti metsaomanikud sel aastal valvel olema, et meie metsadesse nii ulatuslikke kahjustusi ei jõuaks.

Erametsaomanikke koondava liidu andmeil motiveerib suurt osa metsaomanikest lisaks materiaalsele kindlustundele ka soov pärandada järgnevatele põlvkondadele terved ja hästi hooldatud metsad.

Ka neil, kes metsas tööd teha ei plaani, soovitas Eelmaa oma metsa tervislik seisund üle vaadata. “Eestis on umbes 100 000 metsaomanikku. Neist paljud elavad oma metsast kaugel ega oma isikliku metsaga igapäevast sidet. Koroonaviirusest tingitud olukorras, kus sotsiaalsete kontaktide arvu tuleb maksimaalselt vähendada, on suurepärane aeg külastada enda või oma pereliikme metsa. Just kevad on õige aeg oma metsa tervislik seisund üle vaadata,” soovitas ta.

Märksõnad
Tagasi üles