Maa Elu ja Eestimaa Talupidajate Keskliit kutsusid lehelugejaid jagama pilte oma kriisivarudest ja ka nippe, kuidas selles, kõigile uudses olukorras hakkama saada. Pilte ja nippe saab saata veel kuni 13. aprillini.
Jagame allpool mõnda saabunud nippi ja pilti. Kutsume ka kõiki teisi üles näitama, millised on teie kriisivarud. Kas varude hulgas leidub kodumaist talukaupa? Soovitage kanaleid, kust kodumaist talukaupa soetate. Vahest leidub teie retseptivaramus häid retsepte, mida kojuvarutud kraamist valmistada?
Ootame teie pilte ja vastust kas ühele või kõigile meie küsimustele. Maa Elu koostöös Eestimaa Talupidajate Keskliiduga loosib kõigi osalejate vahel välja kolm isuäratavat auhinnakomplekti, mille on välja pannud agroturismi talud Wile Farm, Nopri talu, Veinimäe talu, 7 Kitsetalle OÜ, Kaspri talu OÜ, Mahlametsa OÜ, Epi talu, Pajumäe talu ja Tõrvaaugu mahetalu.
Ootame fotosid ja soovitusi meie e-posti aadressil maaelu@ajaleht.ee või Maa Elu Facebooki lehe vahendusel kuni 13. aprillini.
Küpetamine rohkem au sisse tulnud
Näiteks Tuuli Vaarak kirjutas meile, et pere kriisivaru erineb mingil määral tavaolukorrast.
“Kuna majapidamises on suured sügavkülmikud metslooma liha jaoks aastaid olnud, siis praegu tellime toidu hulgilao kaudu koju (fotol nähagi üks osa tellimusest). Poodi ise ei lähegi üldjuhul. Sügavkülmas on saiad, leivad, liha, või, kohupiim jms, mida kannatab külmutada. Ja muidugi ohtralt marju suvest.
Muidugi paneme rõhku kohalikule. Kuna Pajumäe talu on meie kodule lähim tootja, siis sealt tuleb piim, jogurt, kohupiim ja kreemid. Lisaks aitan ka kaht naabruses olevat vanemat naist, et ka nemad saaksid Pajumäe talu toodangu praegusel ajal ukse taha. Kõike teeme kontaktivabalt ikka. Pajumäe talu toodangust siis küpsetame ka palju.
Kui varemalt sai ka pea iga lõuna väljas söömas käidud, siis momendil oleme selle täiesti välistanud ja õhtusööke tehes, teeme suurema koguse, et ka järgmiseks lõunaks soe toit olemas.
Nii nagu igas majapidamises, nii ka meil on viimasel ajal küpetamine rohkem au sisse tagasi tulnud. Kui varemalt sai ka pea iga lõuna väljas söömas käidud, siis momendil oleme selle täiesti välistanud ja õhtusööke tehes, teeme suurema koguse, et ka järgmiseks lõunaks soe toit olemas. Eelkõige oluline lasteaialapse jaoks, kes on samuti nüüd kodune. Ja päris pisikese beebi jaoks olen ka kõik suures osas ise vaaritanud. Muidugi liha ja mõned beebitoidud ostame talupoes suuremas koguses, siin siis jutt eelkõige BabyCool mahedalt kasvatatud püreekuubikutest, mis on sügavkülmutatud.
Kartulid, porgandid ja peedid tulevad ämma ja äia keldrist, need oleme siia endale puha ära varunud. Enne kui kriis algas sai ka kõik kuivained ära varutud. Niiet puudu pole tegelikult millestki, lihtsalt toidus teeme suures osas ise. Ja rohkem ehk on loomingulist ja planeerimist. Toidu nimekiri on magnetiga külmkapi peal ja sinna järjest lisama, mida taas vaja, kui toidu tellimiseks läheb.
Ei ole üldse probleemi selles osas, kevad tuleb, seemned tellitud ja kasvuhoones ootavad taimi ja elu läheb edasi. Lihtsalt ettevaatlikumalt ja rohkem arvestades olukorda. Kuna olen ka ise Eesti toidu tootja (Põltsamaa Felixi kurgikasvataja), siis ühel hetkel olen võib-olla hädas hooaja töölistega, täna tekitab probleeme ja hirme tuleviku ees pigem see. Aga saame hakkama igatahes!