P, 5.02.2023

Piiritusetootmine kolitakse Rakverest Moele

maaelu.postimees.ee
Piiritusetootmine kolitakse Rakverest Moele
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Eelmise aasta lõpus pudeldati Moel Sangaste rukkilinnasest tehtud esimene Eesti käsitööviski.
Eelmise aasta lõpus pudeldati Moel Sangaste rukkilinnasest tehtud esimene Eesti käsitööviski. Foto: Ain Liiva

Estonian Spirit kolib piiritusetootmise tänavu Rakverest Lääne-Virumaale Moele, Moe piiritusetehas avatakse mais.

Ettevõte taasavab Moe mõisa vanas viinaköögis ja piiritusvabrikus Eesti piiritusemuuseumi koos külastuskeskusega 29. mail, teatas firma.

Uue külastuskeskuse rajamisse ning väiketootmise arengusse investeeritakse kokku ligi kaks miljonit eurot. Samuti alustatakse tänavu Rakvere piiritusetehase kolimist Moe eelmisel sajandil valminud piiritusetehase kõrgesse hoonesse.

Moel taaselustatakse väiksemas mahus piirituse tootmine juba käesoleva aasta mais-juunis. Järgmisel aastal jõuab kavade kohaselt kogu Rakvere tehase kolimisprotsess lõpule.

Meie jaoks on oluline maksimaalselt väärtustada kohalikku teravilja ja seetõttu keskendume eelkõige tippkvaliteediga väiksemamahulisele lõpptoodangule.

Ettevõte juhi Sven Ivanovi sõnul on võetud suund eelkõige Eesti mahepiirituse, kvaliteetviina ja teiste kangete napsude tootmisele.

"100 protsenti Eesti teraviljal baseeruv mahetoodang pakub juba aastaid tõsist tähelepanu ka välisturgudel - möödunud aastal oli ettevõtte eksport kogutoodangust ligi kolmandik. Eelkõige on välisturgudel huvi Eesti mahetoodangu vastu," märkis Ivanov.

"Meie jaoks on oluline maksimaalselt väärtustada kohalikku teravilja ja seetõttu keskendume eelkõige tippkvaliteediga väiksemamahulisele lõpptoodangule," lisas ta.

2018. aastal alustas Moe eksporti Venemaale ja sellest on kujunenud tänaseks peamine eksporditurg, kuhu müüakse nii Eesti maheviljast tehtud viina kui ka handsat ja samagoni.

2017. aastast tehakse Moel ka Muhu saare kadakamarjadest ja mooniseemnetest džinni, eelmise aasta lõpus pudeldati Moel Sangaste rukkilinnasest tehtud esimene Eesti käsitööviski.

  • Esimesed kirjalikud andmed piiritusetoomisest Moe mõisas pärinevad juba 1688. aastast. Ligi kaks sajandit hiljem, 1886. aastal ostis Moe mõisa eestlasest apteeker Jakob Kurberg ning rajas sinna moodsa aurujõul töötava piiritusetehase. Samuti rajas hakkaja apteeker piiritusetehase juurde Moe Peenviinavabriku, mis hakkas tootma nii viina kui ka teisi kangeid napse.
  • Mõnda aega Moel soiku vajunud piirituse- ja viinatootmise taaselustas 2009. aastast samm-sammult Eesti kapitalil baseeruv tööstusettevõte Estonian Spirit.
Märksõnad
Tagasi üles