Rahvusvahelise taimetervise aasta viib õpilasteni rändnäitus

maaelu.postimees.ee
Copy
rRvusvahelise taimetervise aasta avaüritus. Päeva avanud maaeluminister Arvo Alleri sõnul on taimetervise aasta hea võimalus rääkida taimetervisest ja selle olulisusest.
rRvusvahelise taimetervise aasta avaüritus. Päeva avanud maaeluminister Arvo Alleri sõnul on taimetervise aasta hea võimalus rääkida taimetervisest ja selle olulisusest. Foto: Maaeluministeerium

ÜRO toidu- ja põllumajandusorganisatsiooni (FAO) hinnangul hävineb igal aastal taimekahjustajate ja taimehaiguste tõttu kuni 40% kogu maailma toidukultuuride saagist. Just seetõttu kuulutati 2020. aasta rahvusvaheliseks taimetervise aastaks. 

Maaeluministeeriumis toimus reedel rahvusvahelise taimetervise aasta avaüritus, kus tutvustati aasta jooksul toimuvat ning avati temaatiline rändnäitus.

Päeva avanud maaeluminister Arvo Alleri sõnul on taimetervise aasta hea võimalus rääkida taimetervisest ja selle olulisusest. „Taimed on inimese jaoks väga tähtsad – nad on meile toiduks, toodavad hapnikku ning loovad elukeskkonna meie ümber. Seetõttu on oluline teadvustada, et taimetervis puudutab meist igaüht otseselt,” sõnas minister Aller.

Taimetervise aasta avaüritusel tutvustati Maaeluministeeriumi, Põllumajandusameti ja Põllumajandusuuringute Keskuse koostöös loodud rändnäitust, mille sihtgrupp on kooliõpilased. Näitus tutvustab taimetervise mõiste olemust ja ajalugu, erinevate taimekahjustajate levikuviise, oskust neid ära tunda ja eristada ning tagajärgi, mida taimekahjustajad ja haigused võivad taimedele põhjustada.

Kampaania raames toimub mitmeid üritusi üle maailma, sh rahvusvaheline fotokonkurss kahes kategoorias: kahjustunud ja terved taimed. Lisaks on Eestis plaanis korraldada täiendav fotokonkurss  noorematele fotograafiahuvilistele.

Rahvusvaheline fotokonkurss

Konkursil saab osaleda kahes kategoorias:

  • kahjustunud taimed (pildid taimekahjuritest või nende tekitatud kahjudest). Taimekahjurid võivad olla nii putukad, viirused, bakterid, nematoodid, mikroseened kui ka invasiivsed taimed;
  • terved taimed (pildid, millel on kujutatud taimede loomulikku ilu või mis illustreerivad taimede tähtsust).

Konkursile saab pilte esitada kuni 15. juunini 2020. Täpsemad reeglid on kirjas FAO kodulehel.

ÜRO Peaassamblee on rahvusvahelise taimetervise aasta välja kuulutanud, et juhtida tähelepanu taimetervise tähtsusele toiduga kindlustatuse ja bioloogilise mitmekesisuse tagamisel ning majanduse edendamisel.

Kampaania korraldamise juhtorganiks on määratud ÜRO toidu- ja põllumajandusorganisatsioon (FAO) koostöös rahvusvahelise taimekaitse konventsiooniga (IPPC). Ettepaneku taimetervise aasta korraldamiseks tegi 2015. aastal Soome.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles