Riigil puudub ülevaade, milliseid sorte Eestis kasvatatakse

Seadusemuudatuse taga on riigi soov saada infot selle kohta, milliseid sorte igal aastal Eestis põllumajandustootjad kasvatavad.

FOTO: Arvo Meeks

Alates 1. jaanuarist 2020 jõustus taimede paljundamise ja sordikaitse seaduse säte, mille kohaselt peab ettevõtja esitama igal aastal 30. juuniks Põllumajandusametile andmed põllumajandustootmises kasutatud põllukultuuride liigi, sordi ja külvipinna kohta.

Andmeid tuleb esitada külviks kasutatud põllukultuuridest teravilja, söödakultuuride (kõrrelised ja liblikõielised heintaimed), õli- ja kiudtaime seemne ning kartuli kohta.

Maaeluministeeriumi taimetervise osakonna nõunik Kristiina Digryte ütles Maatunnile antud intervjuus, et Eesti on üks Euroopa Liidu liikmesriik ja Eestis võib kasutada põllumajandustootmises igasuguseid sorte.

“Tegelikult riigil puudub täielikult ülevaade, milliseid sorte siis reaalselt tegelikult põllumajandustootmises kasutatakse: kas on Eestis aretatud sordid, kas on Eestis sertifitseeritud seemnest sordid, kas on mujal riikidest sisse toodud,” sõnas ta.

Lisaks on need andmed vajalikud, et parendada Eesti sordiaretust. “See annab teabe, millised sordid on nõutud, milliseid oodatakse põllumajandusmaastikul,” lisas ta.

Digryte sõnul on plaanis ka välja töötada maaeluministeeriumi kliendiportaali teabe esitamise koht eeltäidetud infoga, kuhu saab tootja lisada info oma külvatud sortide kohta.

Populaarne

Tagasi üles