Hiinas asutati esimene LEADER kohalik tegevusgrupp

maaelu.postimees.ee
Copy
Hiina esimese kohaliku tegevusgrupi asutamisleping allkirjastati neljapäeval, 12. detsembril Lõuna-Hiinas Xingguos Jiangxi provintsis.
Hiina esimese kohaliku tegevusgrupi asutamisleping allkirjastati neljapäeval, 12. detsembril Lõuna-Hiinas Xingguos Jiangxi provintsis. Foto: https://www.facebook.com/Maaeluministeerium

Hiina esimese kohaliku tegevusgrupi asutamisleping allkirjastati neljapäeval, 12. detsembril Lõuna-Hiinas Xingguos Jiangxi provintsis.

„Alt üles lähenemine on Hiina maapiirkondade arendamisel esmakordne,” kommenteeris Euroopa ja Hiina vahelist maapiirkondade arengu teemalist kogemuste vahetust Euroopa LEADER Ühenduse asepresident ja Tartumaa Arendusseltsi tegevjuht Kristiina Tammets Maaeluministeeriumi sotsiaalmeedialehe vahendusel.

„Suur töö seisab ees – piirkonna arengustrateegia koostamine ja taotlusvoorude käivitamine kohalike projektide rahastamiseks,“ lisas ta.

Hiina president Xi Jinping on käivitanud arenguprogrammi, mille eesmärk on tuua maapiirkondadesse innovaatilisi lähenemisi, vähendada vaesust ning linna- ja maapiirkondade vahelist arengulõhet.

Pärast Xingguo pilootprojekti kavatseb ministeerium Shanghai Prospect Institute’i abiga asutada üle kogu Hiina 199 LEADER-tegevusgruppi.

LEADER-meetodi käivitamist Hiinas koordineerib teadus- ja tehnoloogiaministeerium. Pärast Xingguo pilootprojekti kavatseb ministeerium Shanghai Prospect Institute’i abiga asutada üle kogu Hiina 199 LEADER-tegevusgruppi.

See avab Euroopa sh Eesti tegevusgruppidele uusi rahvusvahelisi koostöövõimalusi juba 2021–2027 programmperioodil. Hiinlased on näidanud üles huvi koostöö vastu näiteks maaturismi, keskkonnatehnoloogia ja jätkusuutliku arengu valdkonnas, aga ka seoses noorte osaluse ja tulevikuga maapiirkondades.

Viimase aastakümne jooksul on LEADER lähenemise avastanud ka paljud riigid väljaspool Euroopa Liitu ja Euroopat. LEADER-meetodist on palju õppida tugevalt tsentraliseeritud ülalt-alla korraldusega riikidel ja sealsetel elanikel. Euroopa LEADER katusorganisatsioon ELARD on varem tutvustanud neid meetodeid Balkani ja Kaukasuse piirkonna ning ka Aafrika ja Ladina-Ameerika riikidesse. Hiinas algas töö 2017. aastal.

  • LEADER on Euroopa Liidu algatus, mille eesmärk on tuua otsustustasand kohalikule elanikule lähemale ning arvestada paremini piirkondlike eripäradega.
  • LEADER toimib avaliku, era- ja kolmanda sektori partnerluses loodud kohalike tegevusgruppide kaudu, mis viivad ellu piirkondlikke arengustrateegiaid.
  • Eestis tegutseb 26 LEADER tegevusgruppi ja 8 kalanduse algatusrühma, mis katavad 99,9% maapiirkondadest. Maaelu arengukavas aastateks 2014–2020 on LEADER-meetmele nähtud ette 90 miljonit eurot ja kalanduspiirkondadele ligi 26 miljonit eurot.
  • Euroopas on LEADER programmi rakendatud 28 ja Eestis 13 aastat.
Kommentaarid
Copy
Tagasi üles