L, 26.11.2022

Seadusemuudatus toob aiandustootjatele leevendust

maaelu.postimees.ee
Seadusemuudatus toob aiandustootjatele leevendust
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Eesti ettevõtted, kelle tegevusalaks on katmikaiandus, pole seni saanud kasutada Euroopa Liidus laialt levinud võimalust gaasiaktsiisi soodustuseks.
Eesti ettevõtted, kelle tegevusalaks on katmikaiandus, pole seni saanud kasutada Euroopa Liidus laialt levinud võimalust gaasiaktsiisi soodustuseks. Foto: Kristjan Teedema

Riigikogu rahanduskomisjoni istungil kiideti heaks seadusemuudatus, millega täpsustatakse, et kõrvaltegevuseks ei loeta ettevõtja põhitegevusel toodetavate toodete tootmiseks kasutatava elektri- ja soojusenergia tootmist. 

Seadusmuudatuse tulemusel antakse ettevõtetele luba taotleda gaasiaktsiisi vähendamist Euroopa Liidu miinimummäärani, ehk 11,3 eurole 1000 kuupmeetri kohta.

Lisaks langetatakse elektriaktsiisi määra 90 protsenti neile energiamahukatele ettevõtetele, kes kasvatavad kodumaiseid aiandussaaduseid katmikaladel.

Riigikogu rahanduskomisjoni esimehe Aivar Koka sõnul ei ole Eesti ettevõtted, kelle tegevusalaks on katmikaiandus, saanud seni võimalust kasutada Euroopa Liidus laialt levinud võimalust gaasiaktsiisi soodustuseks.

Tänu seadusmuudatusele väheneb Eesti ettevõtete tootmishind ning paraneb nende konkurentsivõime.

"See muudatus annab Eesti ettevõtetele loodetavasti julguse investeeringuteks ja laienemisplaanideks ning aitab meelitada Eestisse uusi investeeringuid,“ lisas ta.

Ta selgitas, et gaas energiaallikana on katmikaianduse tarbeks meie kliimavöötmes kõige efektiivsem ja keskkonnasäästlikum võimalus.

"Kaasaegne tehnoloogia võimaldab samaaegselt ja minimaalset ökoloogilist jalajälge jättes toota tootmisprotsessi tarbeks nii elektri- kui soojusenergiat ja fotosünteesiks vajalikku süsihappegaasi. Tänu seadusmuudatusele väheneb Eesti ettevõtete tootmishind ning paraneb nende konkurentsivõime,“ ütles Aivar Kokk.

Märksõnad
Tagasi üles