2007. aastal ilmus ingliskeelse tõlkena geofüsioloog James Lovelocki raamat „Gaia kättmaks” alapealkirjaga „Miks Maa meie tegevusele vastu astub ja kuidas suudaksime siiski inimkonda päästa?”
Autor on oma teoses meie koduplaneeti Maad nimetanud ja isegi sümboolselt samastanud antiikkreeka maajumalanna Gaiaga.
Kirjutatu järgi Maad (Gaiat) kunagi asustanud metsarahva säästev elulaad on tänapäevaks asendunud lääneliku pillava elulaadiga. Ta on kui mässuline teismeline, kes on küll intelligentne ja äärmiselt võimekas, kuid kelle liigne ahnus ja isekus võivad ära rikkuda tema enda eluvõimaluse.
James Lovelock on rohkem kui kahesaja teadusliku artikli autor ning Gaia hüpoteesi (nüüdseks tuntud Gaia teooriana) looja.
Sealjuures planeet Maa-Gaia pole sugugi süüdi, et tema valitsejaks sai selline reaalsusi eitav ja nii oma elukeskonda kui ka liigikaaslasi hävitav inimene Homo sapiens, kes peab küll ennast planeet Maa peremeheks, kuid seda valitseda ei oska.
Nälg vs priiskav küllus
On teada, et tööstusliku revolutsiooni algusest saati on praeguseks inimkond kasvanud kaheksa, töötustoodang aga enam kui sada korda. Sealjuures vaid viiendikule Maa elanikkonnast saab osaks kasutada neid põhilisi, sellega kaasnenud hüvesid.
Pole saladus, et paljudes Aafrika ja Aasia maades on juba praegu inimesed pidevalt alatoitlustatud ja ilma puhta veeta, samal ajal kui nn arenenud maades läheb suur osa toodetud söögikraamist läheb prügimäele. Sama on ka puhta vee tarbimisega.
On küll loodud kõlava nimega ja üllaste põhimõtetega rahvusvahelisi organisatsioone, kuid hoolimata nende suuresõnalistest püüdlustest pole läinud korda vältida ohvriterohkeid sõdasid, terroriakte, genotsiidi. Samuti sõlmida maassihävitusrelvade ülemaailmset keelustamist. Hoolimata juba sõlmitud lepetest ja keeldudest pole vähenenud ka elukeskkonna saastumine.