K, 8.02.2023

Minister: üleminekutoetuste reegleid peaks reformima

maaelu.postimees.ee
Minister: üleminekutoetuste reegleid peaks reformima
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Maaeluminister Mart Järvik.
Maaeluminister Mart Järvik. Foto: Matti Kämärä/Põhjarannik

Maaeluminister Mart Järviku sõnul peaks põllumeestele makstavate üleminekutoetuste reeglid üle vaatama: näiteks tasandada suurtootjatele ja väiksematele tootjatele makstavaid summasid ning tagada, et ammu tootmise lõpetanud talunikud enam toetusi ei saaks.

Kolmapäeval Vikerraadio eetris olnud saates Reporteritund kuulajate küsimustele vastanud Järvik sõnas, et reegleid tuleks reformida – eelmistel aastatel on üleminekutoetuste maksmiseks võetud referentsaastatena perioodi 2008-2009 ja toetust on saanud ka need, kes enam ei tegele tootmisega. Maaeluministri sõnul on sama signaal tulnud ka põllumajandustootjatelt endilt.

“Võib-olla tuleb vaadata ka Eesti lähinaabrite poole, kus väga suurtele tootjatele toetusi ei maksta," ütles Järvik. Sellega lubas minister tegeleda pärast riigieelarve vastuvõtmist.

Eesti on viimasel paaril aastal maksnud põllumeestele üleminekutoetusi 15 miljoni euro väärtuses, mis on Euroopa Liidu reeglite järgi maksimaalselt lubatav maht, kuid järgmisel aastal saab riigieelarves neid maksta ainult 5 miljoni euro mahus.

“See on kindlasti parem kui mitte midagi, aga ei anna rahulolu ei minule ega põllumeestele,” lisas ta.

Järviku sõnul püüab ta leida eelarves üleminekutoetusteks rohkem raha, kuid tunnistas, et see on väga keeruline. “Mina ei ole veel jätnud jonni, aga täna ma konkreetset kohta ei näe,” viitas ta kohale, kust puuduv raha leida.

Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja esindajad kohtusid kolmapäeval nelja Riigikogu fraktsiooniga – Reformierakonna, Keskerakonna, EKRE ja Isamaa fraktsioonidega – et arutada järgmise aasta riigieelarve eelnõus planeeritud põllumajandustoetuste kärpeid. Põllumeestele anti küll lootust, aga lubadusi kindlasti raha leida mitte.

Järgmiseks nädalaks on kavandatud kohtumine Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni ja maaeluminister Mart Järvikuga.

Kuula saadet SIIT.

Märksõnad
Tagasi üles