Miks Eesti sorte pole
Kõigile tuntud maasikasort on ilmselt ‘Polka’, lisaks tuleb peaaegu igal aastal turule mõni uus võõramaise nimega sort. Miks ei tea me aga midagi kodumaistest maasikasortidest?
Moor ütles, et Eestis on mõni maasikasort aretatud küll, näiteks sort ‘Helean’, mille säilik on Polli Aiandusuuringute Keskuses ka olemas. Paraku Eestis aretatud sorte tootmises ega koduaedades ei kasvatata.
„Sordiaretus nõuab suurt tööd ja vaeva, selle käigus tehakse tuhandeid-tuhandeid ristamisi, enne kui tuleb välja sort, mis vastab tootjate ja tarbijate ootustele: on saagikas, talvekindel, haiguskindel, ilusa välimuse ja hea maitsega,” seletas ta. „See on väga kulukas ja pikk protsess. Kuna paljudes riikides, näiteks Hollandis, on juba heal tasemel sordiaretus, siis Eestis lihtsalt pole nii palju võimalusi, et nendega sammu pidada. Kasvatatavad sordid muutuvad kiiresti.”
Koduaeda soovitas Moor valida ikka jätkuvalt ‘Polkat’, mis on vähenõudlik ja talvekindel, kuid kuna selle pehme vili ei kannata hästi transporti, siis Hollandi taimetootjad paljundavad seda sorti üha vähem ja varsti ei pruugi olla lihtne ‘Polka’ frigotaimi leida.
Lauamarjaks sobivad koduaeda ka ‘Sonata’ ja ‘Sonsation’, mis on samuti maitsvad, aga seest heledad, mistõttu neist saab heleda moosi. Kõige tumepunasema moosi saab ‘Malwinast’, aga seda sorti on raske kasvatada – sel on palju lehti ja suhteliselt vähe vilju ning lühikese viljavarre tõttu on viljad puhma sees ja kipuvad hallitama. ‘Asia’ on uus sort, mida tootmises järjest rohkem kasvatatakse, see on samuti seest tumedam ja magus.
Toormoosi valmistamiseks on Moori enda lemmik ‘Jive’, mis on hapukama ja tihedama viljaga, mistõttu tuleb ka toormoos paks ja vürtsika maitsega. Põhja-Eestis armastatakse ‘Florencet’, sellest peaks ka kasvatajate kinnitusel hea toormoosi saama.