Järvamaal asuva Karinu PM juht Erkki Freibach jääb maisipõllult vastu vaatava pildiga rahule. „Umbrohutõrje mõjus hästi,” märkis ta, selgitades, et mõni aasta on tõrjet olnud vaja teha mitu korda, sest heitlik ilm pani umbrohu kiirelt uuesti kasvama. „Tänavu õnnestus tõrje ühe korraga ja põldudel vohab mais, mis on üle minu pea juba.”
Põllumehele teeb maisi kasv rõõmu, aga silomassi kõrval on suurem rõõm õigeaegselt valminud ja korralikult koristatud silost proove vaadates. „Mida suurem on silomassi energiasisaldus, seda rõõmsam on põllumees,” tunnistas ta.
Tõlviku kõrgus näitab kvaliteeti
Viiendat aastat maisi kasvatav Freibach teab, et kasvu ajal tuleb jälgida, kui kõrgel on esimene tõlvik. Tänavu tundub see maast päris heal kõrgusel olema. „Kõrgema tõlviku korral saame ka koristada kõrgemalt ja nii saame silomassi kätte mullaga saastumata. See aga tähendab silo paremat kvaliteeti,” selgitas ta.
Tänavu kevadel võttis Freibach maisilehtedelt proove ja saatis need Saksamaa laborisse. Ta tahtis teada, milliseid kasvuks vajalikke mikroelemente saab mais mullast piisavalt, milliseid mitte. „Analüüside tulemuse järgi tegime maisile ka leheväetise ringi,” sõnas ta. Ülikoolis õppinud põllumajandusjuhina ei taha Freibach midagi saatuse hooleks jätta, vaid kindlustada võimalikult palju. „Tänavu lisasime juurde tsinki, boori ja magneesiumi. Kui taime varustada õigete ainetega, on lootust saada parem saak,” teadis ta.
Karinu PM maadel kasvab maisi igal aastal rohkem. Alustati 40 hektaril, tänavu on maas 150 hektarit. Freibach tunnistas, et hüppeline kasv toimus just tänavu ja seda osaliselt eelmise aasta põuahirmu tõttu. „Tahtsime tänavu kindla peale välja minna, et söödanappust ei tekiks,” lausus ta.