„Nisu, kaer, rukis, hernes, õlikanep ja rüps – nendest teeme kiviveski jahusid, mannasid, helbeid ja külmpressitud õlisid. Meie kanepiõli hinnati 2013. aastal Eesti parimaks mahetooteks, 2016. aastal tuli rüpsiõli samal konkursil teiseks, mullu said kooritud kanepiseemned parima tervisetoote auhinna ja Tammejuure Mahetalu tunnistati parimaks mahetootjaks,” on peretütar Karin Tiidul põhjust uhkust tunda. Kokku valmib talus üle kolmekümne toote, kõik mahedad.
Lisaks võetakse külalisi vastu Tammepiiga nime kandvas puhkemajas ja majandatakse metsi. Talul on 600 hektarit põllumaad ja üle 100 hektari metsa, mida on just parasjagu, et saada hakkama peamiselt oma pere jõududega. Mõni nädal tagasi toimunud avatud talude päeva raames avati siin Läänemaa moodsaim ja suurim maheviljaterminal, mis tulenevalt seadustest ja mahetootjate vajadustest vastab kõige uuematele ja rangematele nõuetele.
Kasvatavad ja töötlevad
„Mahetootmise kasuks otsustasid vanemad juba talupidamise algusaastatel, sest tahtsid ise tarbida puhast ja allergiavaba toitu ning pakkuda seda teistelegi. Meie oma pere mitu põlvkonda on üles kasvanud just mahetoitu tarbides. Mahetootmine erineb tavapärasest tootmisest märkimisväärselt: eri kultuure tuleb kasvatada vaheldumisi, sekka peab maha panema liblikõielisi kultuure, viiest aastast ühel peab maal laskma puhata, väetada tohib ainult loodusest pärit ainetega jne, aga tulemus on vaeva väärt, kuigi tavapõllumajandusega oleks sissetulekut kergem teenida,” kinnitab Karin.
„Tänu sellele, et hakkasime enda kasvatatud vilja kohapeal töötlema, jäime koju mina ja vend Kaupo, õde Kairi teeb praegu magistritööd. Kaasa löövad nooremadki, kõik on kodutalu tegemistega tihedalt seotud. Vend juba on põllumajandusmagister, minul on turunduskõrgharidus. Saame oma teadmisi kodutalu arendamisel rakendada ja naudime seda. Ise kasvatame tooraine, ise töötleme seda aastaringselt ja ise turundame. Väga kõrgelt tuleb hinnata isa talupidamis- ja põllumajanduskogemust, aga igaühel on oma oluline roll täita,” kirjeldab Karin perefirma tegemisi. Üha suurem osa enda kasvatatust töödeldakse ise, kuid vilja müüakse ka kodu- ja välismaale, peamiselt Saksamaale. Veidi jõuab piiri taha, Soome ja Lätti, valmistooteid.