Pärnu politseijaoskonna piirkonnavanem Tõnu Kivis ütleb, et vargused põldudelt ei ole kindlasti lubatavad ja varguse või asja hävitamise kahtluse korral tuleks sellest alati politseile teada anda. „Varaste tabamiseks tehtud kogukonnaliikmete pingutused saab politsei varguse tõendamisel hästi ära kasutada ja selleks sobivad valvekaamera salvestised, fotod, ütlused ja muud tõendid,” lisab ta.
Kui seaduserikkuja jääb pildile nii, et ta on äratuntav, ei ole õigus avaldada pilti ilma isiku nõusolekuta.
Kivis kinnitab, et teateid väiksemat kahju tekitanud vargustest või rüüstamistest põldudel jõuab aeg-ajalt ikka nendeni. Suuremat kahju tekitavad põllumeestele enamasti hoopis lahti pääsenud kariloomad ja põllul toituv veisekari võib tekitada väga suure kahju.
Samas vastutus on ette nähtud nii suurema kui ka väiksema kahju eest.
Ära mine põllule
Eestimaa Talupidajate Keskliit algatas hiljuti sotsiaalmeedias kampaania, millega püüab pildistajatele südamele panna, et ilusa klõpsu nimel ei ole vaja tingimata põllule taimede sekka minna. Tehke pilt põllu serval ja jätke talunike saak tallamata.
Liidu juht Kerli Ats ütleb, et talupidajad ei ole põldude pildistamise vastu, sest ühest küljest see populariseerib põllumajandust, näidates, kui kaunid põllud meil on, teisalt tallavad pildistajad põlde ja tootjad on mures oma saagi ja sissetuleku pärast.
Ühekordne pildistamine ei tee justkui suurt kahju, aga kui palju seltskondi üle käib ja aeg-ajalt tuleb ette sedagi, et luba küsimata korraldatakse põllul fotosessioon ning kogu meeskond seal tegutseb, siis on kahju suur. „Paratamatult on põllumajandustootja siis solvunud,” sõnab Ats.
Võtku maha!
Kui aga keegi on pahateolt tabatud ja sellest pilt internetti pandud, on pildile jäänul õigus nõuda selle eemaldamist. „Kui soovimatu pilt digimaailma avarustesse on pääsenud, siis on väga raske või isegi võimatu selle levikule piir panna ja kõike olematuks muuta. Sel juhul, kui on tekkinud mainekahju, saab pöörduda kohtu poole oma õiguste kaitseks,” sõnab Heiberg.