Kutsiku talu kasvuhoones värvub poolsada tomatisorti

Kaire Tursk külvab igal aastal uusi sorte ja järgmisel kasvatab uuesti vaid neid, mis osutusid tõesti väga heaks ehk ühtaegu haiguskindlaks, saagikaks ja maitsvaks.

FOTO: Mailiis Ollino/Pärnu Postimees

Vaatepilt, mis praegu Saarde vallas asuva Kutsiku talu kasvuhoones avaneb, ei jäta ühtki tomatisõpra külmaks: ilusa lehestikuga võimsad taimed, ja veel millist värvi viljad!

Tõsisemalt alles neljandat aastat tomateid kasvatav Kaire Tursk on suutnud oma kasvuhoonesse koguda poolsada tomatisorti. Osa triiphoonet on punaste viljadega "Crimson Crushi" all, mida perenaine kasvatab müügiks, ja teine pool tomatikollektsiooni päralt. Kindlasti saaks kasvatada veel rohkem sorte, kuid laiemaks Kaire valikut paisutada ei kavatse. Igal aastal proovib uusi sorte ja järgmisel kasvatab uuesti vaid neid, mis osutusid tõesti väga heaks ehk ühtaegu haiguskindlaks, saagikaks ja maitsvaks.

Kaire teeb meile oma valdustes ringkäiku ja tutvustab järgemööda punaseid, kollaseid, musti, pruune, rohelisi ja triibulisi vilju ning iga taime kohta teab täpselt öelda nii sordi maitseomadusi kui ka nime, olgugi et silte kuskil väljas pole ja enamik nimesid võõrapärased. „Loomulikult tean ja tunnen ma neid, olen ju nad algusest saati ise kasvatanud. Ikka jäävad nimed meelde,” muheleb perenaine.

Tänavused lemmikud

Üks tema lemmikuid on praegu musta viljaga "Gargamel". Kairel õnnestus hankida sellest sordist vaid kolm seemet ja nüüd proovib esimest aastat kasvatada. "Gargameli" viljad püüavad tõesti kohe kasvuhoonesse siseneja pilku. Perenaine ütleb, et mõni külastaja on musta tomati suhu pistnud ja siis selle maitse üle pettunud. Põhjuseks see, et pigimustad viljad pole tegelikult veel valminud. Mustaks värvunud vili hakkab alt pisut punakaks minema ja muutub lõpuks põhja alt ilusalt triibuliseks. Siis on söömisküps.

Peale "Gargameli" õnnestus Kairel hankida teise tomatihuvilise käest aiasõprade seas viimasel ajal väga otsitud "Pašalnoje jaitso" ehk "Lihavõttemuna" seemneid, sellegi sordi viljad kasvavad põnevalt triibuliseks.

Põnevalt triibulise "Pašalnoje jaitso" seemned on tomatisõprade seas praegu väga otsitud.

FOTO: Mailiis Ollino / Pärnu Postimees

Tomatikollektsionääre on Eestis juba omajagu ja põnevaid seemneid jagatakse meelsasti, samuti head nõu.

Kõige suurema lemmikuna nimetab Kaire aga väikese ploomikujulise kollase-oranžikirju viljaga "Artisani". „See on hästi hea maitse ja just paraja suurusega, kui tahad salatit teha,” soovitab ta.

Väga oluline omadus, mille järgi Kaire tomatisorte oma kasvuhoonesse valib, on haiguskindlus. Kuna ta tegeleb väikestviisi ka tootmisega, ei saa riskida, et mõni haigus kasvuhoonesse paha tegema pääseks.

Tomatikasvatus pole Kairele põhitöö, vaid hobi. Tõsi, see võtab päris palju aega. Seemned külvab mulda juba jaanuaris, veebruaris hakkab kasvuhoonet kütma ja viimane saak koristatakse oktoobris. „Asi peab endale huvi pakkuma, nii tore on oodata ja vaadata, mis lõpuks tuleb,” seletab ta.

Kutsiku tomatid.

FOTO: Mailiis Ollino

Müügiks kasvatatava sordi "Crimson Crush" seemned tellib Kaire Inglismaalt. Selle sordi kasuks räägib haiguskindlus. „Ei vaja mitte mingit keemiat endale selga,” kinnitab Kaire ja lisab, et maitsegi on sel väga ilusa punase tooni ja keskmise suurusega viljadega sordil tema hinnangul ideaalne – just parajalt hapukas.

"Crimson Crushi" read kasvuhoones on eri kasvuga: osa juba lae alla ronimas, teised veel inimesepikkused. Kaire seletab, et tal pole toas ruumi 500 taime ettekasvatamiseks ja ta teeb hoopis nii, et esmalt istutab esimese peenra täis toas ettekasvatatud 100 taimest, teise rea istutab esimeses peenras kasvanud taimede murtud latvadest ja järgmised kaks peenratäit saab teise rea lehtede kaenlast murtud kasvudest. Osa kasve ta juurutab enne püsivale kasvukohale istutamist, aga osa äramurtud kasve läheb kohe peenrasse. Tomat ju nii visa taim, et läheb ilusasti kasvama. Peaasi, et muld juba küllalt soe oleks.

Juuli teiseks pooleks on enamik taimi kasvuhoones kõvasti inimesest kõrgemad, kusjuures neid on juba alla lastud ja osa vart lamab maas kile peal. Kaire kasvatab vaid indeterminantseid ehk piiramatu kasvuga tomateid. Ta seob tomatid nööridega üles lae alla tõmmatud siinidele ja taimede kasvades laseb nööre tasapisi järele, nii et taime varreosa, millelt saak juba korjatud, lamandub maapinnale, ladvast kasvab aga taim aina edasi. Kui oleks eri kasvu taimed, ei saaks nii toimida.

Kui oktoobris tomatikasvatusega lõpetatakse, on taimed viie kuni seitsme meetri pikkused. Kõik piiramatu kasvuga tomatisordid võivad nii pikaks kasvada, kui vaid haigusi ei tule ja ladvad kärpimata jätta.

Perenaine seob tomatid nööridega üles lae alla tõmmatud siinidele ja taimede kasvades laseb nööre tasapisi järele, nii et taime varreosad, millelt saak juba korjatud lamandub maapinnale, ladvast kasvab aga taim aina edasi.

FOTO: Mailiis Ollino

Kadestamisväärselt lopsakad

Vaadates väga ilusas seisus tomatitaimi, ei saa küsimata jätta, millega taimi toidetakse. „Olen kääritanud terve tünnitäie kanakakat, millega siis tilkkastmissüsteemiga taimi toidame,” kostab Kaire. Kõrvale saavad taimed veel kaltsiumi ja magneesiumi.

Kasvuhoones valitseb tomatilehtedest korralik džungel, perenaine võtab taimed alt lehtedest paljaks niipalju, kui laseb taimed ülevalt alla, sest maapinnale ei tohi lehti jätta.

FOTO: Mailiis Ollino

Kuid tomatite väetamisega ei tohi liialdada, sest liigne lämmastik ei lase viljal punaseks minna.

Tomatikasvatajad jagunevad kahte leeri, vaieldes, kui palju tomatitelt lehti eemaldama peab: osa võtab ära vaid alumised võrsed, teised koorivad pool taime paljaks.

Kutsiku kasvuhoones valitseb tomatilehtedest korralik džungel, küll võtab Kaire taimed alt lehtedest paljaks niipalju, kui laseb taimed ülevalt alla, sest maapinnale ei tohi lehti jätta. Vastu sügist on paljast varreosa paari meetri jagu, aga üleval toidab vilju ikka korralik lehemass. Omal ajal töötas Kaire Soomes profikasvuhoones ja sealsed spetsialistid rääkisid, et nädalas tuleb ära võtta kaks-kolm lehte ja selline lehtede eemaldamine sunnib vilju punaseks minema.

HEA SAAGI NIMEL

Kutsiku talu nipid parema tomatisaagi kasvatamiseks
•       Ärge liialdage väetamisega, sest üleväetatud tomatid ei taha värvuda.
•       Kartuleid ja tomateid ligistikku kasvatades kipub kartulilehemädanik kasvuhoonesse.
•       Et õhuniiskus kasvuhoones väiksem hoida, tasub taimealused multšida, näiteks põhuga.
•       Äramurtud kasvust saab uue taime kasvatada.
•       Kasvud tuleb murda, mitte lõigata.
•       Kasvuhoone ei tohi olla liialt kuum.
•       Kuumakahjustust saab leevendada ja tomatite viljumist parandada booripõhise väetisega (näiteks boori ja tsinki sisaldav Altosan), mida taimede ladvaosale piserdada. See parandab ka taimede vastupanuvõimet seenhaiguste suhtes.

Populaarne

Tagasi üles