Eesti tunnistab kehtetuks kahe dimetoaati sisaldava taimekaitsevahendi loa

Eestis on dimetoaat uudiskünnise ületanud peamiselt selle väärkasutamise tõttu rapsipõldudel, kus see tolmeldajaid ohustab. Väärkasutamise tõttu on hukkunud hulk mesilasperesid.

FOTO: Dmitri Kotjuh / Jarva Teataja /

Toodete Danadim 40 EC ja Perfekthion Top lubade kehtivus lõpeb 31. juulil 2019, sest Euroopa Komisjon ei pikendanud toimeaine dimetoaadi heakskiidu perioodi.

„Euroopa Liidus hinnatakse toimeaineid teaduspõhise lähenemise põhimõttel ning peamisteks märksõnadeks on tervise- ja keskkonnaohutus. Uutele uuringutulemustele tuginedes on dimetoaadi keelustamise põhjuseks kõrge terviserisk nii tarbijale kui ka toimeainega kokkupuutuvatele käitlejatele, töötajatele ja kõrvalistele isikutele. Samuti tuvastati riskihindamise käigus, et dimetoaadi kasutamisel esineb risk imetajatele, lindudele, mesilastele ning mittesihtmärk lülijalgsetele,“ ütles Põllumajandusameti taimekaitse ja väetise osakonna juhataja Maris Raudsepp.

Ajapikendus toodete turustamiseks ning kasutamiseks võimaldatakse vastavalt Euroopa Liidu määrusele, mis seab ühtsed tähtajad kõikidele liikmesriikidele. Turustamiseks kehtib 6-kuuline ajapikendus ning tooteid on võimalik müüa ja levitada 1. veebruarini 2020 ning ajapikendus olemasolevate toodete varude kasutamiseks kehtib 17. juulini 2020.

Dimetoaat on laia tõrjespektriga kontaktse ja süsteemse toimega insektitsiid ja akaritsiid. Seda sisaldavad taimekaitsevahendid on Eestis praegu turule lubatud teraviljadel, köögiviljadel ning dekoratiivtaimedel kasutamiseks.

Populaarne

Tagasi üles