Vee- ja kanalisatsioonisüsteemi rajamiseks võib teatud piirkondades taotleda rahastamist EASi hajaasustuse programmist. „Toetuse abil saab välja ehitada veevärgi ja kanalisatsiooni, teha korda koduõuest suurele teele viiv juurdepääsutee või paigaldada autonoomseid elektrisüsteeme. Selleks tuleb pöörduda kohaliku omavalitsuse poole. Võimaluse korral võiks ennetavalt endale selgeks teha, millised tingimused peavad olema täidetud, et programmis osaleda. Kohalikes omavalitsustes on projektide koordinaatorid, kelle poole toetuste taotlemiseks pöörduda.”
Puurkaevude puhul sõltub maksumus peamiselt asukoha geoloogiast, kaevu sügavusest ja tootlikkusest.
Nittimi kinnitusel on kliente, kes tellivad Balti Puurkaevult terviklahenduse, ja neidki, kes soovivad ainult puurkaevu ning rajavad kokkuhoiu eesmärgil ülejäänud süsteemi ise. „Üldjuhul väljastame hinnapakkumise, mis koosneb mitmest leheküljest: puurkaevu rajamine, veevarustus, veetöötlusseade (filter), kanalisatsioonisüsteem jne. Kõiki eelnimetatud töid on võimalik tellida nii terviklahendusena kui eraldi, meie paigaldatud süsteemide puhul anname kaheaastase garantii nii seadmetele, materjalidele kui tööle,” lisas ta.
Mis võib takistada?
Üldiselt saab Nittimi kinnitusel lokaalseid vee- ja kanalisatsioonisüsteeme paigaldada igale poole, muidugi juhul, kui töö tellija on nõus kompenseerima paigaldusasukohast või -eripärast tulenevad lisakulud, mida põhjustavad näiteks rasketehnika ehk puurseadmete transport väiksematele saartele või kaevetööde käigus lisanduv paekivi purustamine. Nii puurkaevu rajamisel kui kanalisatsiooni lahenduse valikul tuleb kõigepealt lähtuda paigalduspiirkonnas kehtestatud nõuetest, mille peamisteks märksõnadeks on sanitaarkaitseala, põhjaveekaitstus ja asustustihedus. Alustada tulekski hinnapäringust ja asukoha kooskõlastuse taotlusest kohalikus omavalitsuses, mida aitab üldjuhul vormistada firma, millega soovitakse koostööd teha.
Nittim kinnitab, et kõikidele riskidele juhib ettevõte kliendi tähelepanu ennetavalt. „Eestis on mõnel pool rannikualadel kohti, kus probleemiks võib osutuda põhjavee kõrge kloriidide ehk soolade sisaldus ja puurkaevust saadav vesi võib olla soolakas või lausa soolane. See on tingitud merevee või vana merepõhja mõjust. Joogiks selline vesi kõige meeldivam ei ole, kuid tarbeveena saab seda kasutada küll. Vajadusel saab joogiveekraani otsa panna sooli eraldava filtri või joogivett lihtsalt poest osta. Meie kogenud hüdrogeoloog annab kaevu sügavuse määramisel nimetatud probleemi võimalikkusest teada ning vastava info saab ka hinnapäringu teinud klient, nii et lahendustele saab aegsasti mõtlema hakata,” räägib Nittim.